برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیمقالات حوزه اعتیادنقش مهرورزي در درمان بيماري هاي روحي و جسمي

نقش مهرورزي در درمان بيماري هاي روحي و جسمي

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

عشق و مهرورزي مبناي شفاي تمام بيماري هاي روحي و جسمي و در نتيجه افزايش طول عمر همراه با سعادت و خوشبختي است. روابط خانوادگي و اجتماعي، رابطه انسان با خدا، دعا، تفكر و انجام فرايض الهي و معنوي نقش بسيار مهمي در مداواي بيماري هاي روحي و جسمي از قبيل افسردگي، تنهايي و انزواطلبي، پرخاشگري، حملات قلبي، سكته و سرطان دارد.
    امروزه آنهايي كه علم و فناوري را پايه و اساس همه چيز مي دانستند، در افكار خود تجديدنظر كرده اند و كم كم به اين باور رسيده اند كه فناوري بنيان همه چيز نيست. در زمينه پزشكي نيز اعتقاد به اين كه ايمان، باورهاي مذهبي، عشق و محبت نقش تعيين كننده اي در درمان بيماري هاي روحي و جسمي دارد، شدت گرفته و در واقع توجه به خداوند و توسل به او مقام ويژه اي پيدا كرده است. مساله عشق و محبت در باورهاي مذهبي و ادب فارسي نيز جايگاه ويژه اي دارد. در اسلام مساله عشق كه با واژه «حب» از آن سخن گفته شده، بسيار مورد عنايت قرار گرفته است. در ادب فارسي بزرگاني همچون مولانا و حافظ به اثرات رازگونه عشق و شفاي بيماري هاي روحي و جسمي كاملاواقف بوده اند. اصولاعلم بر جنبه هاي جسمي و فيزيكي درمان تكيه دارد: دارو و اعمال جراحي، عوامل ارثي و بيماري زا، ميكروب و مولكول. در صورتي كه براساس شواهد علمي، عشق و محبت از جمله قوي ترين عوامل در سلامت و بيماري است، گرچه عمدتا در حرفه پزشكي ناديده گرفته مي شود؛ چرا كه زماني كه دلايل علمي فراوان بر اهميت گفتگو با مردم درباره تغيير شيوه زندگي و عوامل اجتماعي رواني وجود دارد، بيشتر پزشكان نه وقت انجام آن را دارند و نه براي آن آموزش ديده اند. پزشكي كه بايد در هر 8 دقيقه يك بيمار ببيند، وقت آن را نخواهد داشت كه درباره مشكلات بيمار در منزل با همسر يا فرزندي كه دچار اعتياد است يا هر آنچه باعث فشار روحي در محيط كار مي شود، صحبت كند. طبق توصيه هاي پزشكي سيگار، نوع غذا و ورزش بر طيف وسيعي از بيماري ها اثر مي گذارند؛ اما كسي ثابت نكرده است كه مثلاترك سيگار و ورزش يا تغيير در برنامه غذايي مي تواند طول عمر افرادي را كه مبتلابه سرطان هستند، 2 برابر كند. در حالي كه افزايش عشق، محبت و مهرورزي مولود شركت در جلسات هفتگي گروهي، مي تواند همين عمل را انجام دهد. يا به طور مثال، كلسترول ارتباط روشني با بروز بيماري و مرگ زودهنگام ناشي از بيماري قلبي و سكته دارد، در حالي كه تنهايي و انزوا ممكن است شديدا خطر ابتلابه اين بيماري ها را افزايش دهد، پس عوامل ديگري هم در بروز بيماري ها دخالت دارند. به همين دليل امروزه استفاده از شيوه هاي طب جايگزين از قبيل طب سوزني، يوگا، ماساژ و مشاوره داراي اين مزيت است كه درمانگران وقت زيادي را صرف بيماران خود مي كنند، به سخنان آنان گوش مي دهند، از حس لامسه استفاده مي كنند و بيماران خود را ياري مي دهند تا احساس كنند با آنها خوب برخورد شده است. در حقيقت معالجه دارويي در بعضي مواقع مي تواند بسيار مفيد شود، اما ممكن است اولين و بهترين انتخاب براي درمان بيماري نباشد. ما انسان ها موجوداتي بسيار حساس و زودرنجيم. ما مخلوقات اجتماعي هستيم. افراد، جوامع و فرهنگ هايي كه طي چند هزار سال پيش چگونگي مراقبت از هم و دوست داشتن را تجربه كرده و به توسعه روابط صميمانه همت گماشتند، از سلامت بيشتري برخوردار بودند و آنهايي كه چگونگي مواظبت از يكديگر را نياموختند، غالبا جان سالم به در نبردند. در قرن حاضر، شايع ترين بيماري، بيماري فيزيكي قلب نيست، بلكه بيماري روحي و رواني قلب است، يعني احساس عميق تنهايي، انزوا، ازخودبيگانگي و افسردگي كه بسيار رايج است همراه با از بين رفتن ساختارهاي اجتماعي كه باعث ارتباط و همبستگي بين افراد مي شود. قلب تلمبه است كه نيازمند تعريف فيزيكي است، اما فقط تلمبه نيست.
    انسان داراي قلب احساسي، رواني و روحي نيز هست. انسان به دل هاي پرمهر عشق مي ورزد، نه تلمبه هاي جذاب. شاعران، موسيقيدانان و هنرمندان در طول ساليان به وصف كساني پرداخته اند كه دل هايي گرم يا سرد، مهربان يا بي مهر دارند. اين استعاره ها انعكاسي از خردي عميق تر هستند، نه فقط آرايه هاي زباني.
    به طور خلاصه، هر چيزي كه به افزايش انزوا كمك كند، اغلب به بيماري، درد و رنج مي انجامد و هر عاملي كه موجب تقويت عشق، مهرورزي و همبستگي گردد شفابخش است. ما آموخته ايم درد دشمني است كه هر چه سريع تر بايد از بين برود. اگر شخصي را كه دچار حمله قلبي شده به بخش فوريت هاي پزشكي بياورند، براي وي نيتروگليسيرين تجويز مي كنيم و يا هر دارويي كه درد را از بين ببرد، ولي ما در پي علت درد نيستيم در حالي كه درد بدون علت نيست. درد سخن مي گويد: «آي، گوش كنيد، توجه كنيد، كاري مي كنيد كه به نفعتان نيست». درد پيام است، درد هشدار است. اگر درد را بدون توجه به پيام و علت اصلي آن از بين ببريم، مثل اين است كه سيم هاي زنگ هشداردهنده آتش را قطع كنيم و دوباره بدون اين كه آتش را خاموش كنيم بخوابيم؛ در حالي كه آتش زبانه مي كشد و خانه را ويران مي سازد، چرا كه ما به علت مشكل نپرداخته ايم.
    ويكتور فرانكل، دكتر روانپزشك در طول جنگ جهاني دوم در آشويتز، يكي از اردوگاه هاي كار اجباري نازي ها زنداني بود. او از اين كه مي ديد عده اي از زندانيان مي ميرند، ولي شماري از آنها جان سالم به در مي بردند تعجب مي كرد.
    به نظر مي رسيد جوانان سالم تحمل خود را از دست مي دهند و غالبا پس از مدتي مي ميرند، در حالي كه افراد پير، ضعيف و كاملابيمار به زندگي ادامه داده و در كمال تعجب فعاليت داشتند. او متوجه شد بقاي آنها كمتر تحت تاثير سن يا ضعف و سستي است، بلكه به دليل توانايي آنها در درك معنا در گيرودار اين تجربه وحشتناك است.
    هرچند چنين دركي از معناي زندگي الزاما مذهبي يا روحي نيست، ولي غالبا چنين به نظر مي رسيد كه بعضي افراد مي خواستند زنده بمانند تا شاهد ماجرا باشند و عده اي هم به خاطر عشق، كمك به والدين، همسر يا فرزندانشان چنين آرزويي داشتند. امروزه در بيشتر جوامع، افراد زيادي دچار دردهاي احساسي مزمن هستد كه ممكن است درباره دردشان با كسي صحبت نكنند؛ چون احساس مي كنند نمي توانند كسي را پيدا كنند كه با او آزادانه صحبت كرده و وي را در احساس شان شريك كنند. با چنين نگرشي شخص بيشتر تنها، منزوي و افسرده مي شود. گفتن اين عبارت كه «فقط سيگار نكشيد، ورزش كنيد و غذاي كم چرب بخوريد تا عمر شما طولاني شود» در كسي كه افسرده، تنها و منزوي است انگيزه چنداني ايجاد نمي كند. چرا؟ چون فرض ما اين است كه مردم دوست دارند بيشتر زنده بمانند؛ اما بسياري هم نمي خواهند. چه كسي مي خواهد با وجود غم، افسردگي و تنهايي زندگي طولاني تري هم داشته باشد؟
    
    نقش پيوندهاي اجتماعي در تندرستي
    مطالعات نشان داده كه نقش پيوندهاي اجتماعي عامل مهمي براي پيشگويي در تندرستي و طول عمر است. افرادي كه از پيوندهاي اجتماعي بي بهره اند، با خطر روزافزون مرگ ناشي از بيماري هاي قلبي عروقي، سكته، سرطان، بيماري هاي تنفسي، بيماري هاي گوارشي و غيره مواجهند. اصولاعمر كساني كه از پيوندهاي اجتماعي محكم برخوردار بودند ولي روش زندگي ناسالمي داشتند، در مقايسه با افراد داراي پيوند اجتماعي ضعيف ولي رفتار سالم طولاني تر بود. جاي شگفتي نيست كه طولاني ترين زندگي را افرادي داشتند كه از پيوندهاي اجتماعي محكم و رفتار سالم برخوردار بودند. به عنوان مثال، زناني كه از نظر اجتماعي منزوي بودند يا حتي احساس انزوا مي كردند، به طور قابل ملاحظه اي در معرض خطر ناشي از انواع سرطان ها قرار داشتند. نبود پيوندهاي محكم و منابع حمايت هاي رواني به طرزي چشمگير با افزايش ميزان فوت ناشي از سرطان در زنان همراه بوده است.
    بيشتر بررسي ها ثابت كرده اند افراد متاهل نسبت به افراد مجرد، تنها، بيوه يا مطلقه زندگي طولاني تر با احتمال مرگ و مير كمتر از هر نوع را دارند.
    همچنين تحقيقات نشان داده است احتمال مرگ در افرادي كه 6 ماه پس از عمل جراحي در گروه هاي اجتماعي شركت نداشتند، تا 4 برابر افزايش داشته است. همين طور افرادي كه نتوانستند از مذهب نيرو و آرامش بگيرند، 3 برابر ديگران آسيب پذيري داشته اند.
    اين نتايج نشان مي دهد شركت داشتن در گروه هاي اجتماعي و كسب نيرو و آرامش از مذهب تا چه اندازه در به دست آوردن مجدد سلامتي در بيماران تاثير دارد.
    حمايت هاي اجتماعي بر آساني زايمان در زنان نيز تاثيري مثبت دارد. حمايت صميمانه از جانب شريك زندگي اساسا باعث رشد بهتر جنين مي شود. طبق يافته ها، زناني كه از حمايت احساسي و رواني چنداني برخوردار نبودند، 3 برابر آنهايي كه از حمايت بيشتري بهره مند بودند، مشكل زايمان داشتند.
    كوتاه سخن آن كه عشق و مهرورزي قادر است اثرات عميق بر سلامت و زندگي انسان داشته باشد. هر چيزي كه موجب افزايش احساس عشق و مهرورزي شود، شفابخش است و هر چه باعث انزوا، جدايي، تنهايي، دشمني، خشم، بدبيني، افسردگي، ازخودبيگانگي و احساسات وابسته به آنها شود، به رنج، بيماري و مرگ زودهنگام منجر مي شود

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.