برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیمقالات حوزه اعتیاداعتیاد جنسی و عشق(2)

اعتیاد جنسی و عشق(2)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

اعتياد عشقي

با توجه به نیازهای طبیعی و فطری انسان به روابط اجتماعی و عاطفی، گاهی تشخیص موارد اعتیاد به روابط احساسی و عاشقانه مشکل به نظر می­رسد. درحالی­که افراد معتاد به روابط عاشقانه درگیر روابطی می­شوند که از نظر روان­شناختی ....

 

 اعتياد عشقيبا توجه به نیازهای طبیعی و فطری انسان به روابط اجتماعی و عاطفی، گاهی تشخیص موارد اعتیاد به روابط احساسی و عاشقانه مشکل به نظر می­رسد. درحالی­که افراد معتاد به روابط عاشقانه درگیر روابطی می­شوند که از نظر روان­شناختی سالم نمی­باشند و برای فرد شادی و رشد در بر نداشته و در نهایت موجب آزار و زیان وی می­گردند. تقریبا در همه انواع اعتیاد، فرد معتاد، عادت فرار کردن از احساسات غم و غصه، خشم و تنهایی دارند. معتادین به روابط عاطفی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در واقع، آنها بر روابط عاطفی تمرکز می­کنند تا از پرداختن به مشکل زندگی خودشان بگریزند. این افراد، توجه بسیار زیادی به فعالیت­های زوج عاطفی­شان معطوف داشته و هرچه بیشتر این تمرکز بیشتر می­شود، کنترل و تمرکز آنان بر زندگی خود، احساسات و نیازهایشان کمتر می­گردد. در واقع در مورد این افراد، مرزهای شخصی در تعریف مرز هویت و شخصیت خودشان و شریک عاطفی­شان، مشخص نمی­باشد. معمولا افرادی که در کودکی، از مهربانی و مهر کافی بهره مند نبوده­اند، در دام اعتیاد به روابط عاطفی گرفتار می­آیند. متخصصین بر این باورند که خود کم­بینی و خود کم­ارزش­گزاری موجود افرادی که در کودکی مهر و محبت کافی دریافت نکرده­اند، آنها را در بزرگی به وابستگی شدید و اعتیاد عاطفی سوق خواهد داد. بسیاری از این افراد، در کودکی تنها گذاشته شده یا رها شده­اند و به همین دلیل، با هرچه که دارند و تمام نیروی ممکن، به روابط عاطفی خود می چسبند تا از ترک شدن دوباره جلوگیری نمایند. این افراد گاهی، در روابط عاطفی بسیار مخرب­تر درگیر می­شوند، لیکن به جهت ترس از ترک شدن و تنها شدن، از تمام کردن رابطه مضر، دوری می­گزینند. در واقع مسکن این افراد به جای الکل، مواد مخدر یا داروها، ارتباط عاطفی با فردی دیگر است. کسانی­که به نوعی معتاد عشق می­شوند تمام لحظه­های زندگی خود را با ناامیدی و ترس بسیار سپری می­کنند. همواره با ناکامی، هراس از عدم پذیرش، دردهای احساسی، و تجربیات ناآشنا و غیر ملموس همراه هستند. این افراد به توانایی­های فردی خود اعتقاد ندارند و احساس می­کنند هیچ­گاه نمی­توانند از طرف مقابل، عشقی که درخورشان باشد را در حد مطلوب دریافت نمایند. آنها همچنان می­نشینند و منتظر عشق می­مانند و متاسفانه کمتر اتفاق می­افتد که در زندگی خود عشق حقیقی را تجربه کنند. نشانه های افراد معتاد به روابط عاطفی عبارت است از: - این افراد تنها در صورتی­که توسط افراد دیگر دوست داشته شوند و تایید شوند، احساس خوبی نسبت به خود دارند.
- تمرکز، توجه، توانایی حل مشکلات در این افراد، معطوف به برطرف کردن درد و رنج و مشکلات طرف مقابل می­شود، به جای اینکه به حل مشکلات خود بپردازند.
- این افراد معمولا سعی بر کنترل طرف مقابل می­نمایند.
- آنها تفریحات و سرگرمی­های خود را فدای تفریحات و سرگرمی­های دیگران می­کنند.
- افراد معتاد به روابط عاطفی، معمولا احساس افراد دیگر را بسیار بهتر از احساس خود درک کرده و با آن ارتباط برقرار می­کنند. به عبارتی آنها از تشخیص احساس و نیاز خود ناتوان می­مانند.
- آرزوهای آینده برای این افراد، معمولا آرزوهای شخصی خودشان نیست و وابسته به آرزو و هدف دیگران است.
- این افراد معمولا در بیان عقاید و آرزوها و تمایلاتشان، صادق نیستند. در واقع ترس از طرد شدن یا خشم طرف مقابل، مانع از این می­شود که آنها احساساتشان را دریابند و اظهار دارند.
- کیفیت زندگی این افراد، بستگی تام با کیفیت زندگی شریک عاطفی­شان دارد.
- با تمام شدن یک ارتباط عاطفی، بلافاصله به رابطه عاطفی دیگری وارد می­شوند.
- این افراد گاهی در ارتباطی ناخوشایند و آزاردهنده، برای مدت طولانی می­مانند و ارتباط را ادامه می­دهند.
- معمولا تعریف اهداف و آرزوهایشان را بسیار سخت می­یابند.
- چنانچه زمانی را دور از شریک عاطفی­شان سپری سازند، دچار احساس گناه می­شوند. 
- بدون شریک عاطفی­شان، بودن در اجتماع و دوست­یابی و صحبت در مهمانی­ها و ... برایشان سخت می­گردد.
- این افراد در دوران رشد، معمولا احساس تنها بودن و دور بودن از پدر و مادر و خانواده داشته­اند.
- آنها صمیمیت عاطفی  را با شدت در رابطه عاطفی اشتباه می­گیرند.
- از اعتماد کردن به دیگران در روابط عاطفی هراس دارند.
- دچار درد و خشم پنهانی هستند که معمولا ریشه در ندیدن محبت کافی در کودکی دارد.
- رابطه عاطفی، جذابیت ظاهری، بستگی عاطفی و رابطه جنسی را از نیازهای اولیه انسان (مانند غذا و آب) می­بینند.
- بدون رابطه عاطفی، احساس بی­ارزشی می­کنند.
- احساس می­کنند، تنها یک رابطه عاطفی است که می­تواند آنها را کامل نماید.
- نیاز شدیدی به کنترل شرایط و دیگران حس می­کنند.
- گاهی دچار انواع دیگر وسواس و اعتیادها نیز می­باشند.
- در هنگام بروز مشکلات، نیاز بسیار شدیدی به روابط عاطفی (یا جنسی) حس می­کنند. و از این ابزارها برای تسکین آلام عاطفی خود بهره می­جویند.
- آنها ناتوان از تمایز بین جذابیت ظاهری و عشق هستند. و به همین دلیل اغلب درگیر عاشقی با نگاه اول می­گردند.
- گاهی دچار زندگی دوگانه می­شوند.
- از پذیرفتن حضور مشکلات، سرباز می­زنند.
- آنچه را می خواهند، به "نیاز" تعبیر می­کنند.
- تمایل برای امتیازگذاری کارهایی که برای شریک عاطفی کرده­اند، نشان داده و ناتوان از دادن بدون انتطار هستند.
- در روابط عاطفی، سعی می­کنند همرنگ شریک عاطفی خود شده و زندگی و علایق را با وی هماهنگ نمایند. 
- معمولا ترس زیادی از رشد شریک عاطفی خود نشان می­دهند و آن را تهدیدی برای رابطه­شان می­بینند.تعداد زیادی از معتادین به روابط عاطفی، در آن واحد با چند نفر رابطه عاطفی برقرار می­کنند تا از ریسک تنها گذاشته شدن بپرهیزند. در بیشتر مواقع، این افراد، قبل از آنکه زمان کافی برای شناخت طرف مقابل خود صرف کنند، بستگی شدید عاطفی (حتی جنسی) به وی پیدا می­کنند. این افراد در عین تلاش همه جانبه­شان برای داشتن رابطه عاطفی، معمولا تنها بوده و حتی به دلیل زیاده­روی در تمرکز به شریک عاطفی، دچار مشکلاتی قابل توجه از نظر شغلی، خانوادگی و دوستان می­گردند. همچنین از منظر اجتماعی، بسیاری از جرم­های احساسی مانند خودکشی، قتل، تجاوز ریشه در این اعتیاد دارند.علائم اعتياد به عشق·    وسواس و از پا درآمدن·    جلوگیری از بروز احساسات واقعی·    اجتناب از هر گونه تغییر·    عدم ریسک پذیری·   فقدان صمیمیت واقعی·    وابستگی بیش از حد·    خواستار وقف کامل طرف مقابلاصولاً رشد و پرورش افرادی­که معتاد به عشق می­شوند در دوره­های قبلی زندگی­شان به صورت ناخوشایند متوقف شده است. این افراد خود را سرخورده می­پندارند و هیچ امیدی به یافتن عشق حقیقی در زندگی ندارند. به طور مشابه کسانی که به رابطه جنسی معتاد می­شوند جزء آن دسته از افرادی هستند که در دوران کودکی­شان مورد توجه والدین و اطرافیان خود قرار نمی­گرفته­اند و دائماً آزار و اذیت می­شدند. باید گفت که والدین این افراد نیز در گذشته به گونه­ای قربانی آسیب­های شدید جنسی بوده اند. استرس نیز نقش بسزایی در تقویت و تهییج رفتارهای وسواسی دارد و در این مورد خاص نیاز فرد معتاد به خیال­پردازی را دو چندان می­کند. فنیل­تیلامین نوعي انتقال­دهنده­ عصبی است که وجود آن در مغز شور و نشاط و هیجان افراد را افزایش می دهد. افراد معتاد به عشق با عشق ورزیدن نادرست حس شیفتگی و شیدایی خود را افزایش می­دهند و خوشحالی و برانگیختگی کاذب در بدن خود ایجاد می­نمایند. معتادان به عشق و رابطه جنسی نیازمند تحریک­های فیزیکی و روانی می­شوند که نشأت گرفته از کم و زیاد شدن میزان فنیل­تیلامین و انتقال­دهنده­های عصبی است می­باشد. درماناولین مرحله از درمان این است...

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.