برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیمقالات حوزه اعتیادمقابله با مشکلات جنسی ناشی از مواد (2)

مقابله با مشکلات جنسی ناشی از مواد (2)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

سکس درمانی چهار مرحله دارد. در مرحله اول، فعالیت جنسی شروع شده و به صورت معمول ادامه می­یابد. در مرحله دوم، وقتی احساس انزال به فرد دست داد، فعالیت جنسی باید فورا متوقف شده و بیمار باید سر‌آلت تناسلی خود را محکم فشار دهد و برای چند ثانیه نگه دارد تا احساس انزال از بین برود. در مرحله سوم، باید برای حدود 2 تا 3 دقیقه صبر کرد و سپس دوباره به منبع: اعتياد سبب شناسي و درمان تاليف دكتر تاجري صفحه 389
 قابله با مشکلات جنسی ناشی از مواد (2)


 اعتیاد با انگیزه­ی افزایش توانایی جنسی  تعداد زیادی از معتادان مواد را در ابتدا با انگیزه­ی افزایش توانایی جنسی مصرف می­کنند. یکی از اثرات مواد این است که انزال را به تاخیر می­اندازد. در ابتدای مصرف، تاخیر انزال باعث طولانی شدن زمان مقاربت می­شود که طولانی شدن زمان نزدیکی به چند دلیل مطلوب تلقی می­گردد. یکی از دلایل مهم، عدم آگاهی افراد از روابط جنسی سالم است. معمولاً مردان با سرعت بیشتری به اوج لذت جنسی می­رسند، اما رسیدن به ارگاسم در بسیاری از زنان دیرتر از مردان ایجاد می­شود. از سوی دیگر در یک رابطه­ی جنسی طبیعی لازم است شخص، قبل از شروع نزدیکی، مدتی را صرف پیش­نوازی جنسی نماید. عدم وجود آموزش صحیح در مورد روابط جنسی باعث می­شود بسیاری از زوج­ها همین اطلاعات ساده را نداشته باشند. بنابراین، از سویی عدم ارضای زن باعث نارضایتی وی از رابطه­ی جنسی می­شود، و از سویی تصور غلط شخص باعث می­شود وی خود را به دلیل ارضای سریع و عدم توانایی در ارضای شریک جنسی دچار ناتوانی جنسی فرض کند. نکته­ی مهم و قابل ذکر این است که مصرف مداوم و درازمدت مواد باعث کاهش میل و حتی ناتوانی جنسی و عقیمی می­شود. همچنین کاهش سطح تستوسترون در نتیجه­ی عملکرد غیر طبیعی جنسی در بسیاری از معتادان به هروئین یا دیگر مصرف­کنندگان مواد دیده شده است. 
 بنابراین، دقیقاً آنچه پیش می­آید مخالف چیزی است که مورد انتظار بوده است. افرادی که دچار اختلال انزال زودرس هستند، بایستی به طریقه­ی دارویی و هم از طریق تکنیک­های رفتاردرمانی تحت درمان قرار بگیرند؛ اما متاسفانه بسیاری از بیماران راه درست مقابله با بیماری را نمی­دانند و به جای مراجعه به متخصصانی که این اختلالات را درمان می­کنند به سوء­مصرف تریاک یا استفاده از مخدرهای دیگر یا مصرف خودسرانه­ی داروها و مواد قاچاق و غیرقانونی روی می­آورند، بسیاری از این مواد اعتیادآورند و عوارض سوء جدی نیز به همراه دارند. پس، ترک اعتیاد یکی از علل عود همین مسائل جنسی است. فردی که مدت ها معتاد بوده و انزال دیررسی داشته است، پس از ترک اعتیاد دچار انزال زودرس می­شود و لازم است به زوجین در این باره آموزش لازم داده شود. 

  مسائل جنسی در دوران ترک مواد  مسئله­ای که در دوران ترک مواد بایستی به آن توجه شود و درباره­ی آن با بیمار و شریک جنسی­اش صحبت شود، روابط جنسی بیمار است؛ چرا که اغلب بیماران با وجود مشکلات مهمی که در این زمینه دارند، از صحبت کردن در این زمینه شرم دارند و درمان­گر باید زمینه­ی صحبت را فراهم کند تا بیمار بتواند به راحتی مشکلات و نگرانی­ خود را در این مورد بیان کند. همان­طور که قبلاً ذکر شد، بیمار تحت­تاثیر مواد دچار تغییراتی در عملکرد جنسی می­شود که شایع­ترین این تغییرات، طولانی شدن فاز برانگیختگی جنسی و به تاخیر افتادن انزال است. هنگامی که بیمار مصرف مواد را کنار می­گذارد، بلافاصله این مدت کوتاه می­شود و بیمار مدت کوتاهی پس از تحریک یا تحریکی ناچیز دچار انزال می­شود و گاهی این انزال حتی قبل از آن که دخول رخ دهد ایجاد می­شود و گاهی مدت کوتاهی پس از دخول صورت می­گیرد. در هر صورت، بیمار به آن اندازه که انتظار داشته از رابطه­ی جنسی خود لذت نمی­برد و دچار ناکامی می­شود.
 
گاهی شریک جنسی بیمار نیز لب به شکایت و انتقاد می­گشاید و ناکامی وی را چند برابر می­سازد و به ناچار بیمار به سوی مواد روان گردان باز می­گردد. 
 چه باید کرد؟  قدم اول این است که آموزش کافی هم به بیمار و هم به شریک جنسی او داده شود. آنها باید بدانند نزدیکی طولانی که در دوران اعتیاد وجود داشته، یک نزدیکی طبیعی نبوده است. نزدیکی طولانی نه علامت مردانگی و قدرت است و نه کوتاه شدن زمان نزدیکی نشانه­ی ضعف و ناتوانی جنسی است. آنها باید بدانند نزدیکی طبیعی بیشتر باید پیش­نوازی شود؛ و مرحله­ انگیزش جنسی طبیعی از 30 ثانیه تا 3 دقیقه بیشتر طول نمی­کشد. به شریک جنسی بیمار بایستی توصیه کنیم که در صورت زودرس بودن انزال بیمار از سرزنش و تحقیر او خودداری کند. او نیز باید بیاموزد که با همکاری همسرش با تحریکات قبل از دخول، خود را به ارگاسم نزدیک کند و حتی به ارگاسم برساند تا برای رسیدن به ارگاسم نیازمند دوره­ی طولانی انگیزش نباشد. برخی توصیه می­کنند که به زوج بیاموزیم تا حد امکان در هفته­های اول ترک از نزدیکی خودداری کنند؛ چرا که به خصوص در دوران بازگیری، انزال بسیار سریع رخ می­دهد و احتمال این احساس ناکامی جنسی بیشتر می­شود. در صورتی که پس از گذشت چند هفته و با دادن آموزش­های کافی به بیمار و همسر او هنوز از زودرس بودن انزال شکایت دارند، می­توان از دارو درمانی که ارگاسم را به تعویق می اندازد استفاده کرد. 
 روش هاي درمان انزال زود رس


 ۱ – درمان­هاي موضعي: استفاده از كرم­هاي بيحس­كننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و اسپري­هاي بيحس كننده مي­تواند در بهبود انزال زود­رس موثر باشد. (ژل ۲% ليدوكابين + كرم پريلو كابين ۲.۵% + كشيدن كاندوم بر روي آلت تناسلي باعث افزايش زمان انزال مي­شود و استفاده از اسپري­هاي بيحس كننده به دليل ايجاد حالت تكرر بعد از مصرف زياد توصيه نمي­شود)
 
 ۲- درمان­هاي دارويي: داروهاي مهار كننده بازجذب سرتونين و ضد افسردگي در درمان انزال زودرس موثرند، بر فرض مثال مي­توان به داروهاي خانواده اس اس آر آي، اشاره كرد كه شامل داپوكستين، فلوكستين، پاروكستين و سرتالين مي­باشند و همچنين گه­گاه داروي وياگرا را توصيه مي­كنند. (درمان­هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري كه بيماري از فاز پزشكي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشكلات عديده در روابط فرد شده است، تجويز مي­شوند و استفاده بدون نظر پزشك از اين داروها به دلايل ماهيت اعتيادآوری و شرطي­كنندگی و گه­گاه تكرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودآزاری در اثر استفاده از داروهاي ضد افسردگي، توصيه نمي­شود، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يك متخصص مشورت كنيد)
 
 ۳– درمان­هاي رفتاري: اين نوع درمان­ها از موثرترين، سالم و بدون عارضه­ترين نوع درمان­ها مي­باشند و بر طبق آنها فرد به جاي استفاده از دارو يا مواد مصنوعي با استفاده از روش­هاي آموزشي رفتاري، سعي مي­كند رفتار و احساسات جنسي خود را كنترل كند (در بيشتر مواقع اين روشها اولين پيشنهاد براي درمان مي­باشند)، اين روشها به هفت بخش تقسيم مي­شوند:
 
 · تكنيك ماسترز و جانسون: اين روش شامل يادگيري، تشخيص و كنترل احساسات و رفتارهايي است كه منجر مي­شود فرد به اوج نقطه لذت جنسي برسد و انزال صورت گيرد، اين روش نياز به اراده و تمرين زياد دارد، اما از جمله موثرترين روشهاي درماني است كه تاكنون براي درمان انزال زودرس شناخته شده است، بر طبق آن فرد در ابتدا توسط خود يا شريك جنسي­اش، تحريك مي­شود و هر بار كه به نزديكي نقطه اوج لذت جنسي مي­رسند، عمل تحريك را متوقف و بعد از چند لحظه كه احساسات فروكش كرد، دوباره اقدام مي­نمايند، بعد از چند روز تمرين اوليه، سكس به روشي كه مرد در زير و زن در بالا قرار مي­گيرد عمل تكرار مي­شود به اين صورت كه مرد در زمان نزديك شدن به اوج نقطه جنسي با آگاه كردن زن كه در اينجا كنترل عمليات جنسي را در دست گرفته، او را باخبر مي­سازد تا رابطه را كنترل كند، بر طبق اين روش كه از جمله بهترين روشهاي درماني است، فرد بعد از چندين هفته تمرين و ممارست، به مرحله­اي مي­رسد كه كنترل رابطه جنسي برايش شرطي مي­شود و مي­تواند با كنترل احساسات سكسي خود، هم زمان رابطه جنسي­اش را زياد كند و هم شريك جنسي­اش را ارضاء كند. (كليه اصول اين روش بر پايه تحريك و توقف قبل از نقطه اوج لذت جنسي مي­باشد، لذا از جمله بهترين روشها براي افزايش مهارت جنسي محسوب مي­شود). 


 · تكنيك فشار: طبق اين روش با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال، از انزال جلوگيري مي­شود كه دليل جلوگيري كردن آن اين است، با فشار آوردن به اين نقاط فشار خون در اين نقاط كم مي­شود و درنتيجه نعوظ يا اركيسون كم شده و انزال دير انجام مي پذيرد. 


 · خود ارضائي قبل از انجام سكس (به دليل منحرف كردن سكس توسط استمناء­هاي غيرطبيعي توصيه نمي­شود و از نظر شرعی حرام  و گناه کبیره است ).


 · پوزسيون خوب هنگام مقاربت: روش­هاي معمول (­مرد در بالا­) كمك خيلي زيادي به درمان انزال زودرس نمي­كند، براي درمان مي­بايست از روش­هاي جنسي كه در آن مرد به پشت خوابيده و زن در رو عمليات جنسي را با فعاليت زياد كنترل مي­كند از جمله بهترين روشها براي درمان مي­باشند. 


 · تعدد مقاربت: زياد كردن تعداد سكس در طول هفته و روز مي­تواند به درمان زود انزالي کمک كند به طوري­كه اگر هفته­اي دو بار سكس داريد و آن را تبديل به هفته­اي ۴ الي ۶ بار کنید، بعد از چند هفته مشكل زودانزاليتان تا حدودي رفع مي­شود.  · استفاده از كانـدوم: استفاده از كاندوم و بخصوص از نوع بي­حس­كننده و تاخیری آن كه در بازار به فراواني موجود است، مي­تواند به دليل كمتر كردن ميزان تماس آلت جنسي مردانه، باعث رفع زود انزالي شود.
  ۴– درمان­هاي رواني–عاطفي: يكي از بهترين­ و موثرترين روش رفع انزال زودرس و افزايش لذت در روابط زناشويي، جايگزيني عشق­بازي در رابطه جنسي است، بديهي است در زماني­كه عشق­بازي در رابطه جنسي برقرار باشد و دو طرف در حال عشق­بازي با يكديگرند، ديگر زودانزالي معني خود را از دست مي­دهد! كارهايي مثل نوازش، تحريك كلامي و بدني زن قبل از دخول و كارهايي مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد مي­توانند به اين مهم كمك كنند. (به طور خلاصه اگر زن و مرد در ابتدای رابطه سكس مشغول عشق­بازي باشند به دليل اينكه رضايت جنسي هر دو طرف ايجاد مي­شود، زود انزالي به طور كلي برطرف مي­شود)
 

۵– درمان­هاي سنتي و گياهي: دم­كرده گل شقايق و دارچين و همچنين سياه دانه و بخته سنجد در روغن زيتون باعث دير انزالي يا به اصطلاح سفتي كمر مي­شود، همچنين ماليدن حنا هم در بعضي از متون قديمي آمده است ( صحت علمي روش­هاي فوق تاييد نشده و بيشتر تجربي­اند تا علمي ! )  

 سکس درمانی چهار مرحله دارد. در مرحله اول، فعالیت جنسی شروع شده و به صورت معمول ادامه می­یابد. در مرحله دوم، وقتی احساس انزال به فرد دست داد، فعالیت جنسی باید فورا متوقف شده و بیمار باید سر‌آلت تناسلی خود را محکم فشار دهد و برای چند ثانیه نگه دارد تا احساس انزال از بین برود. در مرحله سوم، باید برای حدود 2 تا 3 دقیقه صبر کرد و سپس دوباره به فعالیت جنسی ادامه داد. این مراحل باید تا زمانی که دلخواه زوجین باشد، تکرار شود. انجام این روش به تدریج باعث طولانی شدن زمان انزال در مرد می‌شود، البته می­توان به جای فشار دردناک سر آلت برای 2 تا 3 دقیقه رابطه جنسی را قطع کرد و دو مرتبه شروع کرد.  زود انزالي در اصل مشكل يا بيماري محسوب نمي­شود و مي­توان گفت كه اين وسواس فكري افراد و اضطراب آنها از داشتن يك رابطه باكيفيت است كه منجر بروز اين امر مي­شود، لذا كاهش اضطراب و حفظ آرامش در كنار كنترل بدن و احساسات با تمرين بيشتر، بهترين راه­كار براي پيشگيري و درمان اين مشكل هستند. از همه بهتر و مهمتر اضافه كردن عشق­بازي به رابطه جنسي است كه اگر با حركاتي چون نوازش و استفاده از كلمات عاشقانه در هنگام سكس، همراه شوند ديگر معنايي به عنوان زود انزالي و عدم رضايت جنسي بين زوجين معني پيدا نمي­كند. 

* تصور می‌شود کسانی که دچار انزال زودرس هستند، در اولین تجربیات جنسی خود برای رسیدن به انزال زودتر به دلایل مختلف فرهنگی و گاهی مذهبی تحت استرس بوده اند و همین تصور و ذهنیت اولیه در طول زندگیشان باعث ایجاد انزال زودرس شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.