برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیمقالات حوزه اعتیادتاثیر اعتیاد جنسی بر رابطه زناشویی

تاثیر اعتیاد جنسی بر رابطه زناشویی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

در این قسمت بیشتر روی صحبتمان با افرادی است که در رابطه زناشویی و یا رابطه جنسی متعهد با فردی هستند اما به اعتیاد جنسی هم دچار هستند. می­خواهیم ببینیم اعتیاد جنسی این افراد چه اثری روی رابطه­شان می­گذارد و اینکه چه نکاتی را باید در مورد رابطه­شان در نظر بگیرند و در نهایت درمان­هایی را هم برای حل این مشکل پیشنهاد می­کنیم.
منبع: کتاب اعتیاد سبب شناسی و درمان. تالیف دکتر تاجری. فصل اعتیاد رفتاری

تاثیر اعتیاد جنسی بر رابطه زناشویی

 

منبع: کتاب اعتیاد سبب شناسی و درمان. تالیف دکتر تاجری. فصل اعتیاد رفتاری

 

 در این قسمت بیشتر روی صحبتمان با افرادی است که در رابطه زناشویی و یا رابطه جنسی متعهد با فردی هستند اما به اعتیاد جنسی هم دچار هستند. می­خواهیم ببینیم اعتیاد جنسی این افراد چه اثری روی رابطه­شان می­گذارد و اینکه چه نکاتی را باید در مورد رابطه­شان در نظر بگیرند و در نهایت درمان­هایی را هم برای حل این مشکل پیشنهاد می­کنیم. اول اشاره­ای می­کنیم به اینکه در شرایطی که یکی از طرفین دچار اعتیاد جنسی هست بر سر طرف مقابلش چه می­آید چون همان­طور که می­دانیم در خیلی از موارد اعتیاد جنسی، فرد معتاد اصلا نمی­داند و یا نمی­تواند درکی از حال شریک جنسی­اش داشته باشد

 

عکس ­العمل­های طرف مقابل:

 

 - بی­تفاوتی؛ اینکه طرف مقابل فرد معتاد خودش را پس می­کشد و دیگر برای وی مهم نیست در رابطه­شان چه می­گذرد.

 

 - شریک جنسی ممکن است رابطه جنسی بیشتری برقرار کند تا بتواند شریک جنسی خودش را از اعتیادش منحرف کرده و دوباره به سمت خودش جذب کند.

 

-  رابطه جنسی­شان سرد می­شود، ممکن است خود را مقصر بداند و فکر کند که به خاطر مشکلات ازدواج بوده که همسرش به اعتیاد کشیده شده است. می­ترسد با وی رابطه جنسی داشته باشد و مبادا شریک جنسی­اش به خاطر اعتیادش رابطه جنسی پرخطری را تجربه کرده باشد و از او بیماری­های مقاربتی بگیرد.

 

 - انکار، قبول اینکه همسرش دچار این مشکل شده آسان نیست.

 

 - شوک، اگر به یک­باره متوجه این عادت شریک جنسی­اش بشود ممکن است دچار شوک شود. مثلا در مورد اعتیادهای اینترنتی.

 

 

 - در مواردی که فرد به بیش­خواهی جنسی دچار است. مثلا هر روز طلب رابطه جنسی می­کند. همسرش ممکن است احساس کند مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته است، ممکن است احساس عصبانیت شدید کند و در نهایت دیگر نتواند زندگی با همسرش را تحمل کند.

 

 - همسر فرد به نقش والد در می­آید و می­خواهد مشکل همسرش را حل کند که این مساله تعادل رابطه را بر هم می­زند. چون فردی که به اعتیاد جنسی مبتلا است در قالب بچه خطاکار و همسرش در قالب والد سرزنش کننده می­شود و مدام به سئوال کردن از او می پردازد که مثلا کجا بودی؟ چکار کردی؟ فلان ساعت خانه باش و غیره. اما زمانی می­رسد فردی که در قالب کارآگاه رفته، متوجه می­شود که رودست خورده و همسرش هنوز هم به رفتار جنسی خارج از قاعده خود ادامه می­دهد و این می­تواند یک بحران شدید در رابطه به وجود بیاورد. در این حالت نه تنها رابطه زناشویی زوج به کل از بین می­رود همسر فرد معتاد هم ممکن است به چک کردن و کنترل وی معتاد شود، یعنی به جای اینکه فرد اول اعتیاد جنسی­اش مداوا شود فرد دوم دچار اعتیاد فکری و رفتاری ­شده و مشکل دوچندان می­شود.

 

 

مهارت­هایی که در رفتاردرمانی شناختی به افراد آموخته می­شود؛

 

  - فرد مدتی روی خود کار می­کند تا ریشه مسئله­اش را متوجه شده و تشویق می­شود هر وقت آماده بود با شریک زندگی­اش و یا کسی که با او زندگی می­کند موضوع را در میان بگذارد. معمولا این مرحله اگر زیر نظر مشاور روانشناس باشد بهتر است چون باید همزمان، با ناراحتی­های روحی که برای شریک جنسی فرد هم پیش می­آید مواجه شده و آنها را تحت مشاوره قرار داد وگرنه ممکن است رابطه زوج از هم بپاشد.

 

 

 - به فرد آموزش داده می­شود در زمان­های معینی از روز با خودش خلوت کند، جای ساکتی دراز بکشد یا در موقعیت راحتی بنشیند و تمرین­های تمرکز و آرامش­بخش انجام دهد مثلا فقط بر روی نفس­هایش تمرکز کند.

 

 

-  عوض کردن سبک زندگی فرد به نوعی که فرد کمتر در معرض مواد تحریک­کننده باشد و در فعالیت­های فیزیکی (ورزشی) و معنوی شرکت کند. مصرف الکل و مواد مخدر یا محرک را کم یا قطع کند.

 

 

 - روش­های کنترل عصبانیت (در مواقعی که فرد می­خواهد به عادتش برگردد اما می­خواهد خودش را کنترل کند).

 

 

 -یاد بگیرید چه موقع در مقابل خواسته­های درونی بایستید و به طور خلاصه در نه گفتن مهارت پیدا کنید.

 

 

نکات قابل توجه دردرمان

 

 

-  در طول دوره درمان هرچه زودتر شریک زندگی در جریان قرار بگیرد و او را همراهی کند بهتر است، چون نه تنها درمان موثر است بلکه می­شود روی رابطه زوج­ها هم کار کرد چون مراحل متعددی را از زمان تشخیص تا ترک کامل باید طی کنند که روی رابطه­شان اثر می­گذارد و همسر فرد هم به حمایت احتیاج دارد

 

 

 - زمانی که فرد در دوران ترک است ممکن است از رابطه جنسی مشمئز شود و یا در برقراری رابطه جنسی حالت عصبانیت داشته باشد که با رابطه جنسی­شان تداخل کند.

 

 

  - مهم این است که همسر فرد بداند که نمی­تواند او را تحت کنترل دربیاورد.

 

 

مردها بیشتر ناراحت می­شوند که زن­ها در رابطه جنسی باشند تا عاطفی، ولی زن­ها بیشتر از اینکه همسرشان در رابطه عاطفی با زن دیگری باشد ناراحت می­شوند تا اینکه صرفا رابطه جنسی داشته باشد.

 

مراحلی که زوج­ها در دوران ترک تجربه می­کنند

 

 

الگوهای قبلی دعواها و کدورتها بر می­گردد و اختلافات زوجین بالا می­گیرد. باید روی رابطه­شان هم کار کنند نه اینکه فقط بر روی فرد معتاد تمرکز کنند.

 

 

هنگامی که مشکل اعتیاد فرد حل می­شود، مشکلات دیگر جنسی زوجین آشکار می­شود.

 

 

برگشت رابطه زوجین به صورت عادی مدتی زمان می­برد، چون مدت­ها بوده که روی موضوع سومی که اعتیاد فرد مقابل بوده تمرکز کرده بودند و حالا دوباره باید بر رابطه­شان تمرکز کنند مثل کسی که مدتی است راه نرفته و دوباره راه رفتن تا مدتی برایش سخت است.

 

 

طرفین در زمان­های متفاوت به نقطه­ای می­رسند بتوانند به رابطه­شان متعهد باشند.

 

 

حلقه دوستانشان متفاوت می­شود و ممکن است در طول این زمان تعدادی از دوستانشان را از دست بدهند.

 

 

در برخی موارد وقتی که مشکل اعتیاد جنسی حل می­شود اعتیادها و وسواس­های فکری و رفتاری دیگر از جمله خوردن و خرید کردن و غیره ممکن است در هر کدام از طرفین ظهور پیدا کند که در واقع وجود داشته اما به واسطه مهم­تر بودن اعتیاد جنسی به چشم نمی­آمده است.

 

 

بعضی اوقات افراد در دوران ترک دوباره به عادت خود بر می­گردند و دعواها و حالت شک همسر هم بر می­گردد، باز قضیه از اول تکرار می­شود تا فرد دوباره به مرحله ترک برسد که این فرایند می­تواند خیلی خسته کننده و مایوس کننده باشد برای هر دو طرف. در این هنگام بودن یک نفر سوم و یا یک حلقه حمایتی می­تواند به زوج در پشت سر گذاشتن این دوران کمک کند.

 

 

در بین بعضی زوجین آنقدر فرد ترک می­کند و دوباره آن عمل را تکرار می­کند که نه تنها شریک جنسی فرد اطمینانش را از دست می­دهد بلکه خود فرد هم از خودش ناامید می­شود که آیا اصلا می­تواند این اعتیاد را ترک کند یا خیر.

 

 

اما با کمی اعتقاد و خودباوری زوجین نه تنها می­توانند اطمینان و اعتماد را نسبت به هم و رابطه­شان بدست بیاورند و حتی رابطه­شان به سطحی عمیق­تر وارد می­شود و زوج زندگی صمیمانه­تری را تجربه خواهند کرد چون مرحله به این سختی را به کمک هم پشت سر گذاشته­اند و موفق شده­اند.  

 

 

بعضی از اعتیادهای جنسی همانند داشتن رابطه مکـرر و پرخـطر با افراد خیـابانی را برای همیشه می­توان کنار گذاشت اما در بعضی موارد دیگر مثل اعتیاد به خودارضایی کردن، فرد باید یاد بگیرد که عمل را چطور در حد اعتدال نگهدارد وگرنه ترک کردن خودارضایی بطور دائم خیلی عملی نیست و برای افرادی که در رابطه جنسی هم نیستند خیلی توصیه نمی­شود، به خصوص برای مردها به دلیل اینکه نیاز به خارج کردن منی ساخته شده در بدن وجود دارد.

 

 

 حداقل تا 6 ماه از داشتن رابطه جنسی خود داری کنید که کنترل فکر و رفتارتان را بدست بیاورید و بعد کم­کم در حد 1- 2 بار در هفته لمس آلت را به آهستگی شروع کنید که به حساسیت اعصاب این منطقه عادت کنید و بدون فشار زیاد و دفعات غیرقابل کنترل هم بتوانید به لذت جنسی برسید.  اگر شما در رابطه جنسی باشید می­توانید دوران 1 تا 3 ماه را بدون رابطه جنسی طی کنید (البته با موافقت شریک جنسی­تان) و بعد از این دوران رابطه جنسی را به­شکل دخول با شریک جنسی­تان داشته باشید اما از هرگونه تحریک جنسی دیگر مثل خودارضایی متقابل و غیره خودداری کنید تا به الگوی جدید رفتاری عادت کنید.

 

 

اعتیاد جنسی راهی است كه بعضی از مردم برای درمان کردن احساساتشان یا تحمل فشارهای عصبی انتخاب می­كنند تا جایی كه اعمال جنسی تبدیل به بزرگترین و عمده­ترین ابزار آنها برای تحمل فشارها و استرس­های زندگی می­گردد. اصولاَ اشخاص تا مدت زیادی در زندگی­شان اسیر این اعتیاد می­مانند و به طور شخصی نمی­توانند از این مشكل آزاد شوند. معتاد جنسی وقت زیادی را برای تخیلات و اعمال جنسی صرف می­كند. همچنین ممكن است از لحاظ روابط جنسی تبدیل به شخصی زیاده­رو و عنان­گسیخته شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.