برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیمقالات حوزه اعتیادغلبه بر تعلل در امور

غلبه بر تعلل در امور

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

به تاخیر انداختن و طفره رفتن ازانجام برنامه ها و کارها در زندگی ،ما را از رسیدن به اهدافمان باز میدارد .در این هفته برایتان نحوه ء غلبه ء همیشگی بر این مشکل را خواهم گفت

غلبه بر تعلل در امور

 

به تاخیر انداختن و طفره رفتن ازانجام برنامه ها و کارها در زندگی ،ما را از رسیدن به اهدافمان باز میدارد .در این هفته برایتان نحوه ء غلبه ء همیشگی بر این مشکل را خواهم گفت .

بنجامین فرانکلین یک بار گفت:" زمان برای تو  نمی ایستد و همچنان پیش میرود  !" این عبارت زیبا به خوبی خلاصه ای از مطلب مد نظر ماست .این عبارت منحصر به فرد اغلب برای کسی که دستخوش تعلل و مسامحه باشد تلنگری محسوب شده و تکلیفی مهم را یاد آور می شود و آن اینکه زمان و باز زمان تا به آخر باید همیشه مد نظر ما باشد .

در حقیقت برای اینکه عامل اصلی تعلل هایتان را پیدا کنید ابتدا باید متوجه شوید چرا اجازه به تعویق انداختن کارها را به خود می دهید .شاید این تعلل ها از ترس های ناخود آگاه شما از کارها و پروژه های نزدیکتان باشد .ممکن است این کار از کمترین ارزش رضایت خاطر در لیست برنامه های روزمره کارهایتان برخوردار باشد یا احتمالا منتظر بهترین زمان برای انجام دادنش هستید ،زمانی که هرگز نخواهد آمد .

هرآنچه که دلایل شما باشد و تا بحال برنامه های شما را به تعویق انداخته باشد ،مهم نیست .چرا که زمان این فرا رسیده که چگونه با متبحر شدن در مدیریت زمان این مشکل را حل کنید .مادامیکه قادر نباشید بر این عادت مخرب ،در طول زمان غالب شوید ،موفقیتی نخواهید داشت.پس برای شروع و اصلاح کردن این شرایط برداشتن گامهای کوچک و متداوم شما را به موفقیت نزدیک تر می کند .

گام اول برای چیره شدن بر این تعلل ها ،شناسایی مشکل است . آیا شما برنامه ها و اهدافتان را کنارمی‎‎گزارید چون انگیزه لازم و کافی ندارید و یا اینکه این پروژه شما را می ترساند ؟

اگر مشکل از عدم داشتن انگیزه کافی برای شروع است شما باید دقیقا چیزهایی را که برای تغییر نیاز دارید شناسایی کنید .بعنوان مثال ،اگر شما  بعد ازصرف نهارمعمولا ازسطح انرژی بالایی برخوردار هستید و همه کاری که می خواهید انجام دهید منوط به دراز کشیدن و یک چرت کوتاه است و بعد از برنامه روزانه خود را بازنگری نموده تا طوری جلوه کند که شما بازده دهی بالا یی داشته اید.

 اگر مشکل شما ترس از یک موضوع یا برنامه ءمشخص است ،موضوع یا برنامه را با دقت بیشترو دقیقتری بررسی کرده تا ببینید این مشکل در کجا شما را گیر انداخته است .بعنوان مثال ممکن است قسمتی از پروژه،  کار کردن با نرم افزاری باشد که برای شما آشنا نیست .این نوع ترس شما را متوقف کرده  تا از عهده اش بر نیایید ،بنابر این شما این اجازه را به خود می دهید که از زیر این مسولیت شانه خالی کنید وبرای غلبه بر این مشکل ،پروژه را به قسمت های کوچکی که قابلیت تحقق یافتن را دارا باشند ،تقسیم کرده و یاد بگیرید و بدانید آنچه که شما به آن نیازمندید ،اطمینان به توانایی هایتان است .

بعد از شناسایی عواملی که باعث تعلل و تعویقتان در انجام کارها می شود ،شما باید واژه تعلل و تعویق را از دایره لغاتتان حذف کنید .هر چه بیشتر خود را به این نام بنامید یا به این صفت محکوم کنید ،پایه های این صفت را محکم تر کرده و در کارهایتان بیشتر تعلل خواهید کرد .برای شروع ،کلمات منفی را با کلمات مثبت و با انگیزه جایگزین کنید .برای مثال اگر شما می‎‎خواهید پرچم پیروزی در این مبارزه را آن خود کنید به جای گفتن :"من باید تعویق انداختن کارهایم را متوقف کنم ."بگویید:این پروژه را آغاز کرده و در یک ساعت تمام توان خود را به کار می گیرم تا به بهترین شکل کارم را انجام دهم .

با عبارت اول شما اساس عادت منفی را محکم تر کرده واین عمل را به صورت درونی پیشگویی می کنید .با عبارت دوم ،عمل مثبتی را تقویت کرده و انرژی مثبت را افزایش می دهید.راه دیگری که برای غلبه کردن بر این روند ذهنی وجود دارد ،این است که از فکر کردن مداوم درباره ء این رفتار خود بپرهیزید چرا که افکار، شما را به دام انداخته و وقتتان را هدر می دهند .

بار دیگری که شما بهانه آوردن هایتان را آغاز کردید تا از انجام کاری فرار کنید،مکث کرده و نفس عمیقی بکشید و از خود بپرسید ،مشکل اصلی واقعا کجاست؟

چرا نمی خواهید کاری را کامل انجام دهید یا حتی برخی اوقات شروع کنید ؟

حتی اگر در این مرحله انگیزه ای برای تغییر در این رفتار برایتان ایجاد نشد ،نهایتا کمکی به شما شده تا از مشکل آگاه شده و از چرخه ای که رهبری افکارتان را بعهده داشته رهایی یابید .

اولین باری که به اطلاعات ذهنتان شک کردید ،زمان واقعی غلبه بر این تعلل ها فرا رسیده است .ساده ترین و موثر ترین راه، شروع کردن است.به دفعات شاهد طفره رفتن افراد از پروژه های بزرگ بوده ایم چرا که آنها نمی توانند همه ء پروژه را بدون ترس از به پایان رساندنش شروع کنند.

معمولا آغاز کردن هر چیزی ،در ابتدا نسبتا ساده به نظر می رسد.برای شروع  جدی یک پروژه زمان کمی باید صرف شود  تاچهار چوب اصلی و مهم پروژه را شناسایی و مد نظر قرار داد .استفاده از این شیوه فکری برای هر قسمت پروژه باعث می شود که در افکارتان غوطه ور نشده و پروژه را به اتمام برسانید قبل از اینکه احساس کنید هرگز شروع نخواهید کرد .

به این ترتیب ،بار دگری که نمایی از یک پروژه بزرگ  را پیش رو داشتید ،هر روز را با تعهد به آغاز کردن کارتان شروع کنید .بعد بررسی کنید که سرانجام کارتان به کجا ختم شده و فقط در این صورت به خودتان بگویید اینبار شروع کن و ببین به کجا می رسی .

به احتمال خیلی زیاد متعجب خواهید شد و اولین باری خواهد بود که بدون فشار و بسیار با اشتیاق تر روی پروژه تان کار می کنید .

شیوه ء مناسب دیگری که برای غلبه بر وسوسه به تاخیر انداختن کارهاست حذف افکاری است که محرک این تعلل کردن هاست .بعنوان مثال ،اگر شما باید میز تحریرتان را تمیز کنید و یا کاغذ هایی را ه روی میزرا شلوغ کرده جمع کنید قبل از اینکه روی پروژه اتان کار کنید این بسیار  مفید خواهد بود و آغازی جدی برای کارتان محسوب خواهد شد .

تمام کاغذ های کاری روی میزتان را مرتب کنید .پوشه ها و فولدرهایتان را چه آنهایی که باید در پوشه قرار گیرد چه فایلهایتان در کامپیوتر را سر و سامان داده و بر چسب مخصوص به خود شان را روی آنها بزنید تا در موقع لزوم به راحتی به آنها دست رسی داشته باشید .

از کد گزاری رنگی و یا سیستم های دیگری برای مرتب کردن و جدا کردن بخشهای مختلف پروژه استفاده کنید تا از سهولت بیشتری برای کار کردن با آنها برخوردار شوید .چنانچه همهء تکنیک های بالا را اجرا کرده و همچنان با خودتان دردام نبردبا تعلل هستید ،عدم انگیزه نمی‎تواند مشکل شما باشد .

به احتمال زیاد ،شما با تعدد کارهای مهم و سر در گمی  روبرو هستید که نمی دانید کدام یک بهترین انتخاب برای به پایان رساندن است .

مشغول بودنی که در واقعیت سر انجامی نداشته باشد ،سررشته ء کارها را از دست شما خارج کرده و شما را در باتلاقی از کارهای ناتمام فرو میبرد . برای فائق آمدن براین نوع تعلل ها ،شما باید قادر باشید پروژه های مهم را از کارهای ضروری تشحیص دهید .

پروژه های مهم آنهایی هستند که شما برای دوره ای از زندگی یا شغلتان پیشرفتی را حاصل می‎کنید و یا تجارتی ایجاد می کنید یا چیزی به زندگی شخصی اتان اضافه می کنید .این مدل کارها باید با نظم و ترتیب خاص خود پیش رفته و معمولا و به راحتی با دقت بر روی آنها با توجه به دلایل شخصی که دارند ،به سوی موفقیت پیش روند .

از سوی دیگر وظایف  یا پروژه هایی فوری و ضروری ، پروژه هایی هستند که نیاز به فعالیت فوری دارند .مثل مشکل به انقضا ء رسیدن آدرس وبسایتتان ،نرسیدن به موقع اجناستان یا تمام فروشندگان شما قادر به ارسال کالاهای متقاضیان نیستند و بطور کلی این هدف ها هیچ کدام به فوریت پروژه مهمتان نیست .

با طراح سایت خود تماس گرفته و مشکل را حل کنید اگر چه تجارت کردن امروز بسیار مناسب تر است اما هنوز مشکلاتی که به سادگی قابل حل هستند را پیش رو دارید که در دراز مدت نتیجه و اثر خود را بر روی تجارت شما خواهد گذاشت .

داشتن یک برنامه برای پیشرفت و رسیدن به هدف از پله های لازم به شمار می آید .اگر چه زمان زیادی طول خواهد کشید اما بدون برنامه ریزی در حقیقت تحقیق کردن و ماهیت این پیشرفت تغییر خواهد کرد .و تجارت شما در همین حال باقی خواهد ماند و یا ممکن است سود دهی اش را از دست .

هنگامی که برای پروژه ای ضروری ، برنامه ریزی صورت نگیرد ،نیازی برای اینکه جزو برنامه هر روزی شما به شمار رود یا در برنامه ء مدیریتی اتان نوشته شود را ندارد چرا که 75% از روز واقعی شما ،برای وظایف مهم تخصیص یافته که باعث رشد و پیشرفت تجارت شما خواهد شد که منجر به موفقیتتان است و مابقی 25 % روز شما برای وظایف مهم و روز مره وتمیز کردن خانه خواهد بود .

بنابراین اگر فقط  بنشینید و روی پروژهای مهم کار کنید ، وظایف ضروری را از دست خواهید داد .موثر ترین کاری که می توانید انجام دهید برنامه ریزی  مداوم است .همانطوری که می

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.