برترین NGO مبارزه با اعتیاد

حشیش(3)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

در عین­ حال در کنار این آثار ادامه مصرف طولانی حشیش عوارض زیادی را در پی دارد از جمله؛

بیماری­های تنفسى مزمن و سرطان ریه

نازایى در زن و عقیمى در مرد

از بین رفتن سلول­هاى مغزى (پوک شدن مغز)

                                           التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى...

حشیش(3)

 

در عین­ حال در کنار این آثار ادامه مصرف طولانی حشیش عوارض زیادی را در پی دارد از جمله؛

  بیماری­های تنفسى مزمن و سرطان ریه

  نازایى در زن و عقیمى در مرد

  از بین رفتن سلول­هاى مغزى (پوک شدن مغز)

  التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى

  اختلال روانى شدید و پایدار

  کم شدن علاقه و انگیزه براى زندگی، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى

  سندرم فقدان انگیزش (ناامیدی، بی­‏تفاوتى و بی­‏مسئولیتى در مقابل امور زندگى)

تشنج

 

در ادامه فصل، عوارض فوق­الذکر را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد. به غیر از آثار و عوارض مصرف، کنار گذاشتن و ترک این ماده نیز عوارض عمده­ای را در پی دارد. این عوارض عبارتند از؛

-  تحریک­‏پذیری، بی­‏قرارى و اضطراب

 - اختلال خواب و بی­‏اشتهایى

-  تعریق و لرزش

 - اسهال، تهوع و استفراغ

 - دردهاى عضلانى

-  افزیش درجه حرارت

 

 

ماده دروازه­ایی

ماری­جوانا اغلب دروازه ورود به مواد دیگر است. به دلیل دسترسی آسان، ارزانی و تصور بی­خطر بودن معمولاً اولین ماده­ای است که معتادین با آن روبرو می­شود. به­خاطر اثرات نسبتاً ضعیفی که به تدریج کاهش می­یابد، این افراد مکرراً به منظور تجربه مجدد نشئگی، به ماده اعتیادآور قوی­تری پناه می­برند. مثلاً مصرف­ کننده­ی­ حشیش که با مصرف مداوم نسبت به اثرات آن مقاوم­تر شده، ممکن است هروئین و شیشه را که معمولاً اعتیاد­آور است آزمایش کنند. همزمان با رشد کودکان، آغاز بلوغ و شروع استقلال­طلبی حشیش اغلب اولین ماده سوء مصرف است. با مصرف بیشتر حشیش، شانس اعتیاد این افراد بالاتر می­رود با دقت در میزان مصرف حشیش در سطح جامعه به راحتی می­توان اعتیاد به مواد دیگر را پیش­بینی کرد. در ضمن، اخیراً با افزایش مصرف در دختران نیز روبرو هستیم.

 

 

هنگام مصرف ماری­جوانا چه اتفاقی می­افتد؟

بعد از مصرف ماری­جوانا،THC  و مواد شیمیایی فعال­ساز دیگر از طریق ریه­ها جذب شده و به ­سرعت وارد جریان خون می­شوند و حدود یک دقیقه بعد فرد، شروع به احساس اثرات THC می­کند. شدت تجربه­ی اوج ادامه پیدا کرده و تقریباً تا 20 دقیقه افزایش می­یابد و بعد از رسیدن به فلات اثر، به ­تدریج 2 ساعت بعد، سطح آن کاهش می­یابد. هنگام دود کردن حشیش، THC جذب جریان خون شده، به مغز وارد شده و خود را به گیرنده­های مار­ی­جوانای داخل سیستم کانابینوئید (سیستمی که در سراسر قسمت­های بالایی مغز یافت می­شود) می­چسباند. به محض تحریک این گیرنده­ها به وسیله­ی THC، مصرف­کننده شروع به تجربه اثرات زیر می­کند؛ تغییر ادراک حسی، تحریف ادراک زمان، کاهش میزان تمرکز و توانایی­های شناختی، هماهنگی عضلانی و سطح اشتها. سیستم اندوکانابینوئید نیز با سیستم پاداش مغز در ارتباط است و زمان فعال­ شدن موجب واکنش دوپامینرژیک شده و احساسات لذت، آرامش و دگرگونی­های حسی دیگر فرصت بروز می­دهد.

 

برای اکثر مصرف­کنند­­گان، ماری­جوانا تجربه اوجی توأم با آرامش و لذت را برمی­انگیزد که به مدت دو ساعت طول کشیده و بعد از هشیاری تأثیر مضر ناچیزی نشان می­دهد. اگر در دوزهای خیلی زیاد مصرف شود، می­تواند باعث واکنش­های توهم­زا گردد. برخی افراد نیز واکنش­های منفی مانند اضطراب، سوءظن و وحشت­زدگی به ماده نشان داده می­دهند، بالغ بر30 درصد مصرف­کنندگان به علت تجربه احساسات منفی نهایتاً مصرف ماده را ترک می­کنند.

 

 

گیرنده­ی کانابینول یک عضو از خانواده گیرنده­های مرتبط با پروتئین G است که به پروتئین G مهاری متصل ­شده به آدنیل سیکلاز، چسبیده و آن را مهار می­کند. بیشتر این گیرنده­ها در هسته­های قاعده­ای، هیپو کامپ و مخچه قرار دارند. مطالعات حیوانی نشان می­دهد حشـیش بر نورون­ مونوآمین و گاما آمینوبوتیریک اسید تأثیر می­گذارد.

 

حشیش می­تواند به همراه شیرینی­جات، کیک و غذاهای سرخ­کردنی به صورت خوراکی مصرف گردد و در این صورت برای دستیابی به اثرات نشئه­آوری میزان مصرف باید دو تا سه برابر مقدار مصرف تدخینی باشد.

 

الگوی مصرف

اشکال متفاوتی از حشیش در بازار وجود دارد.عموماً برگ­های خشک­شده ماری­جوانا دود می­شود برگ­ و جوانه­ها که حاوی THC پایینی هستند. همچنین به­صورت جوینت سیگاری، در پیپ یا لوله پایپ نیز دود می­شود. شیوه­های ابتکاری و جایگزین دیگری نیز برای مصرف ماده وجود دارد و این مسأله نشان می­دهد والدینی که تنها مایلند نوجوانان خود را از یادگیری باز بدارند کار سختی در پیش دارند. ماری­جوانا به صورت خوراکی عمدتاً به شکل پخت­شده در داخل کلوچه یا شیرینی مصرف می­شود. در آب قابل حل نیست، لذا جهت اطمینان از جذب شدن معمولاً با عناصر پرچرب دیگر مخلوط می­شود. همچنین توی الکل حل می­شود. خوردن ماری­جوانا روش کمتر مؤثری در لذت­بردن از دارو است. شکل فراورده­ای روزافزون ماری­جوانا حشیش است.

 

حشیش یک قالب سوخته قهوه­ای­رنگ چسب­ناک متشکل از رزین متراکم است و گیاهان تر و تازه به دست می­آید. محتوای THC حشیش بسیار بالاتر از ماری­جوانا است. حتی از شیره­ی حشیش (عصاره­ای با محتوای THC فرآوری شده از گیاه) قوی­تر است. محتوای THC آن می­تواند حدود 50 درصد باشد و شیره حشیش در قالب جوینت با تیغه داغ و در پیپ و یا لوله پایپ تدخین می­شود. در عین­حال، افراد حشیشی­ در روش­های دود کردن ماده خلاقیت زیادی نشان می­دهند.

 

خطرات مصرف افراطی

 

تا زمانی­که واکنش­های حاد پیش بیاید ظاهراً، ماری­جوانا یکی از ایمن­ترین مواد است. می­توان فقدان هماهنگی و ناتوانی در رانندگی یا انجام کارهای مکانیکی را در فرد مشاهده کرد. دوزهای بالا خطرناک­تر است ولی خطرات مستقیم مصرف در کوتاه ­مدت بسیار پایین است. گزارشی از مرگ کسی بدلیل مصرف بالا گزارش نشده است. مصرف افراطی به­ویژه در بین افراد معتاد می­تواند واکنش ناخوشایند، اضطراب بالا، پارانویا، توهم، تهوع و استفراغ در پی ­آورد. گاهی موجب بریدن موقت از واقعیت یا سایکوز ماری­جوانا می­گردد. در حین سایکوز ماری­جوانا، اغلب صداهایی شنیده می­شود که ساخته ذهن خود افراد است. سوءظن شدیدی در مورد آسیب­زدن یا کشته­شدن توسط دیگران، پیدا کرده و احساس می­کنند در حال مرگ هستند. یک دوره سایکوز ماری­جوانا اغلب به تنهایی مضر نیست، در واقع همه­ی افرادی که این شرایط ناخوشایند را تجربه می­کنند بعد از پاک­شدن از اثرات ماده بهبودی کامل پیدا می­کنند. متأسفانه، هرکسی­که سایکوز ماری ­جوانا را تجربه می­کند در ادامه زندگی، احتمال بروز اسکیزفرنیا 50درصد بیشتر می­شود.

 

متأسفانه، اگرچه مصرف کوتاه­مدت و مسمومیت حاد ماری­جوانا در کوتاه­مدت ظاهراً کم­خطرتر است، مصرف دوزهای سنگین در طولانی­مدت برخی خطرات را به­دنبال دارد؛ خطرات سرطان، نقصان شناختی و مشکلات حافظه، تأخیر و اختلال در رشد طی نوجوانی و افزایش گرایش به اختلالات روان­پزشکی. مصرف درازمدت حشیش با آتروفی مغزی، استعداد تشنج، آسیب کروموزومی، نقایص مادرزادی، اختلال در سیستم ایمنی، تغییر غلظت تستوسترون و بی­نظمی دوره­های قاعدگی همراه است و بعداً در این کتاب این خطرات را به تفصیل بررسی خواهیم کرد. علاوه ­بر این، مصرف آن حتی برای مصارف پزشکی هنوز غیر قانونی بوده و همراه داشتن مقداری از ماده در خیلی از موارد مجازات زندان در پی دارد و قبل از این­که هرکسی شروع به مصرف آزمایشی آن بکند باید با خطرات واقعی مصرف آشنا شود. 

 

افسانه ماری­جوانای غیر اعتیادی

 

شما هم می­توانید معتاد شوید؛ حدود 10 درصد افراد نهایتاً به طور کامل وابسته به ماری­جوانا می­شوند. افراد بسیاری به اشتباه باور دارند که ماری­جوانا اعتیادآور نیست. این دیدگاه مربوط به دهه­های گذشته است در حالی­که ماری­جوانای امروزی بسیار قوی­تر است. یک جوینت متوسط در دهه 1970 حاوی 10 میلی­گرم THC بود ولی امروزه حدود 150 میلی­گرم THC دارد. تعجب­آور نیست، بسیاری از مردم با مصرف سنگین پی می­برند که حتی اگر بخواهند قادر به قطع طولانی­مدت مصرف ماده نیستند. این مرحله شک و شبهه مستمری در مورد طبیعت واقعی اعتیاد به ماری­جوانا باقی می­ماند. امروزه متخصصین آگاهی دارند، مصرف سنگین ماری­جوانا موجب ایجاد اعتیاد روان­شناختی می­شود. شما به اثرات ماده عادت پیدا کرده و سرانجام برای کسب کارکرد طبیعی به این اثرات نیاز اجباری پیدا می­کنید. با این­حال مشاجرات در زمینه اعتیاد روانی ماری­جوانا همچنان ادامه دارد.

معتادین برای داشتن کارکرد طبیعی نیاز به ماده دارند و به­دنبال اعتیاد روانی، آنها ­روزی پس از مصرف آخرین جوینت شروع به احساس عوارض محرومیت می­کنند. شما به خواص اضطراب­زای ماده عادت پیدا کرده و اگر این ماده فراهم نباشد، احساس اضطراب بالایی شروع می­کنید. همچنین بسیاری مردم از ماری جوانا به­ عنوان ابزار مقابله با استرس­های زندگی روزمره استفاده می­کنند و درمی­یابند با گذشت زمان وابسته شده و برای انجام فعالیت­های روزمره یا طبیعی زندگی مجبور به مصرف آن هستند. حشیشی­های سیگاری تحمل سنگینی به دارو پیدا می­کنند و یک معتاد مزمن به ­میزان 10 برابر یک فرد غیر معتاد در یک جلسه، ماری­جوانا مصرف می­کند. همراه  افزایش مقدار ماده مصرفی خطرات اعتیاد بالا می­رود و با مصرف سنگین، مصرف­کنندگان در می­یابند به ماده وابستگی روان­شناختی پیدا کرده­اند و اگر بخواهند به ترک اقدام کنند، مجبور خواهند بود دوره قابل توجهی از عوارض محرومیت را تحمل کنند.

 

مسأله اعتیاد جسمانی شناخته­شده­تر است. رنج­های محرومیت از ماری­جوانا نیز اساساً ماهیت جسمانی دارد. متخصصین برخی تغییرات طولانی­مدت عصب­شناختی در سیستم دوپامینی مغز را مشخص کرده­اند که پیامد مصرف سنگین ماری­جوانا است اما این­که به وابستگی شیمیایی تعبیر شود یا نه، بستگی به دیدگاه افراد دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.