برترین NGO مبارزه با اعتیاد

حشیش (4)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مسمومیت به حشیش

مسمومیت با حشیش اغلب حساسیت­های فرد را نسبت به تحریک­های خارجی بالاتر می­برد، جزئیاتی جدیدی از محیط بیرونی را نمایان می­سازد، احساس رنگ­ها را پربارتر و عمیق­تر ساخته و ادراک افراد را از گذشت زمان کندتر می­سازد. با مصرف زیاد آن ممکن است احساس مسخ­شخصیت و مسخ­واقعیت پیدا کند. فعالیت­های حرکتی نیز مختل شده و پس از رفع نشئگی ادامه می­یابد. در صورت مصرف توأم با الکل، این اثرات شدت می­یابد.

حشیش (4)

 

مسمومیت به حشیش

مسمومیت با حشیش اغلب حساسیت­های فرد را نسبت به تحریک­های خارجی بالاتر می­برد، جزئیاتی جدیدی از محیط بیرونی را نمایان می­سازد، احساس رنگ­ها را پربارتر و عمیق­تر ساخته و ادراک افراد را از گذشت زمان کندتر می­سازد. با مصرف زیاد آن ممکن است احساس مسخ­شخصیت و مسخ­واقعیت پیدا کند. فعالیت­های حرکتی نیز مختل شده و پس از رفع نشئگی ادامه می­یابد. در صورت مصرف توأم با الکل، این اثرات شدت می­یابد.

 

شما می­توانید به اعتیادی که تحمل به اثرات ماری­جوانا را  ایجاد می­کند فائق شوید، به محض معتاد شدن، هنگام تلاش به ترک مواد، دوره قابل توجهی از عوارض محرومیت و سم­زدایی را تجربه خواهند کرد. اگر چه مصرف تفریحی واقعاً با خطرات جدی بهداشتی همراه است، مصرف سنگین روزانه، تأثیر عمیقی بر سلامتی، توانایی تفکر، تمرکز و کیفیت کلی زندگی­تان دارد. در مرحله اعتیاد، مصرف­کنندگان سنگین اغلب تأثیر مهم و منفی عادت را بر حیطه­های مختلف زندگی­شان از جمله کارکردهای شغلی و پیشرفت حرفه­ای، شادی اجتماعی، توانایی­های عمومی ذهن و کیفیت زندگی گزارش می­کنند. همچنین افزایش شدت بیماری روانی با نقصان کارکردهای حیطه­های متنوع شناختی و خطربروز سرطان ریه، قلب و دهان نیز مرتبط است. این افراد همچنین از کاهش بلندپروازی و ابتکار عمل در رسیدن به اهداف ارزشمند زندگی­ و کاهش فعالیت­های سابقاً لذت­بخش خبر می­دهند.

 

به­دنبال اعتیاد، زمان تلاش برای آغاز ترک، تحریک­پذیری، پرخاشگری، سردرد، سستی، بی­­علاقگی، فقدان اشتها، بی ­خوابی و اضطراب همراه با وسوسه اجباری ماده را تجربه خواهید کرد. عوارض ترک آن­قدر شدید است که بسیاری از مردم قادر به ترک کردن حشیش نبوده و مستلزم کمک حرفه­ای و مداخله به­موقع درمانی هستند. در آمریکا 15 درصد افراد حاضرِ مراکز درمانی، به ­دنبال جستجوی تغییر هستند. ضمناً ماری جوانای امروزی متفاوت است، با  افزایش فاحش نیرومندی ماده، تعجب­­انگیز نیست افزایش قابل مشاهده­ای در تعداد مصرف­کنندگان ماری­جوانا معتاد دیده شود و کسانی­که جهت ترک ماده، نیازمند کمک­های درمانی مشخص تخصصی هستند رو به افزایش است.

 

افسانه بی ضرر بودن ماری­جوانای غیراعتیادی

هرکسی که ادعا می­کند ماری­جوانا اعتیادآور نیست در ظاهر هرگز شبی توأم با بی­خوابی و اضطراب را نگذرانده و با وسوسه­های غیر قابل­قبول مصرف، مبارزه نکرده است. ماری­جوانا شیشه نیست اما مسمومیت با آن یک واقعیت است و ما دشواری زیادی در کنترل مصرف اغلب افراد داریم.

 

درک عموم از بی­ضرری و اعتیاد­آور نبودن ماده، نه­­تنها نادرست بوده و انعکاس غلطی از واقعیات ماری ­جوانای قوی امروزی است، بلکه ترک آن زیان­بار است. معتادین به ماری­جوانا احساس می­کنند از نظر قانونی و ارزشی، در وضعیت درمانی قرار ندارند و نتیجتاً بسیاری از افراد نیازمند مساعدت درمانی، به سکوت تن داده و در تنهایی آن­را دود کرده و در درمان­هایی که تفاوت­های مثبت چشم­گیری را به دنبال دارد شرکت نمی­کنند. ماری­جوانا اعتیادآور است، همه را معتاد نمی­کند، اما 10 درصد از کسانی که تفریحی مصرف می­کنند اگر وابستگی بدان پیدا کنند، هنوز هم با صدها هزار معتاد سر وکار خواهیم داشت. ما مجبوریم این موضوع را جدی­تر بگیریم و تلاش کنیم فهم مردم از درمان اعتیاد به ماری­جوانا را بالا برده و مداخله را در مواردی که قطعاً درمان نیاز دارد توجیه کنیم. معتادین قادر به بهبودی هستند اما اکثراً نیاز به کمک طولانی تخصصی دارند.

 

خطرات ماری­جوانا

با مصرف سنگین طولانی­مدت، ماده­ای که ابتدا نسبتاً بی­ضرر به­نظر می­رسید به مرور زمان با تشدید مصرف تأثیرات شدیداً زیان­بار و بادوامی دارد. اگر مقدار و زمان مصرف طولانی­تر شود تأثیرات منفی آن بر سلامتی، کیفیت زندگی، موفقیت شغلی، علمی و به طور قابل توجهی بر کارکرد ذهنی شروع می­شود. ماری ­جوانا ممکن است شما را نکشد و اگر در حد متعادل مصرف شود ظاهراً ماده زیان­بار شدیدی نیست. اما به محض مصرف اعتیادآور و یا روزانه ماده، نقصان­هایی را در کارکردهایمان تجربه می­کنیم. اگر مصرف ماری جوانا شروع به ایجاد آسیب­های دیرپای واقعی بکند، اگر شروع به تقلیل استعدادهای بالقوه و کاهش کیفیت زندگی­تان بکند، ارزیابی مجدد این موضوع است که آیا ماری­جوانا این­قدر ارزش دارد یا نه؟ درباره خطرات واقعی مصرف ماری­جوانا یاد گرفته و تصمیم بگیریم آیا تداوم عادت واقعاً ارزش این همه گرفتاری را دارد؟  

 

نقصان­های شناختی

هرکسی که مقداری ماری­جوانا مصرف کند خواهد دانست که عادت­ بر کارکرد روانی­شان تأثیر منفی دارد. در صورت مصرف سنگین، تأثیر آرامش­بخشی خاصی ندارد. مطالعات بالینی دانسته­های ما را در مورد معتادین تکرار می­کند و نشان می­دهد این اشخاص در اثر مصرف سنگین ماری­جوانا، برخی نواقص شناختی واضحی دارند. سیگاری­های حشیشی معمولاً دبیرستان را به­سختی تمام کرده و در دانشگاه عملکرد ضعیفی دارند. حتی از نظر شغلی، عادت به ماری­جوانا عواقب زیان­بار واقعی و بی­ثباتی شغلی فزاینده­ای در پی دارد. ناتوانی حافظه و تمرکز و تیرگی شعور نیز بعینه دیده می­شود. تا حدود 24 ساعت بعد از تدخین یک جوینت، نواقص شناختی متعددی دیده می­شود؛ کاهش عملکرد حافظه، کاهش توانایی تغییر تمرکز یا توجه، کاهش کارکردهای کلامی، ریاضیات، استدلال و کاهش تمرکز.

 

البته منظور این است که اگر شما عادت روزانه مصرف دارید، تحت حالت مستمر کارکردهای شناختی تقلیل­یافته عمل می­کنند و شما تا آن حد زرنگ نیستید که در مورد شما اتفاق دیگری رخ دهد. حتی اگر چند روزی پرهیز کنید، به­نظر می­رسد تأثیر مداومی بر عملکرد نشان می­دهد و بعد از سه روز پرهیز، معتادین در مقایسه با افراد غیر معتاد در برخی آزمون­های عملکرد شناختی ضعیف­تر عمل می­کنند.

 

خوشبختانه این نقصان­ها ظاهراً موقتی است. با پرهیز یک­ماهه و بیشتر، مطالعات بالینی نشان می­دهد که معتادین در آزمون­ها کارکرد متعادلی پیدا کرده­اند. احتمالاً هیچ صدمه ساختاری درازمدتی وجود ندارد و خبر خوب این­که کاملاً بهبودی پیدا می­کنید. اما بعد از گذشت چندین ماه یا چندین سال مصرف، یادگیری کاهش­یافته، اطلاعات به­خوبی تحکیم نشده و نمی­توان منتظر پیشرفت بیشتر فرد بود. شما سال­های بس طولانی عمرتان را به خیال خوشگذرانی و بی­ضرری نسبی آن، هدر می­دهید.

 

سرطان

مصرف ماری­جوانا سرطان­زا است و حاوی تار. عناصر سرطان­زای آن 50 تا 100 درصد بیش از سیگار است. علاوه ­بر این، ما تمایل داریم ماری­جوانا را عمیق­تر به ریه­ کشیده و مدت طولانی­تری در ریه نگه­داریم و با این کار درصد بالاتری از این سموم زیان­بار داخل بدن ما جذب می­شود. با مصرف سنگین ماری­جوانا در معرض ابتلا به بسیاری از سرطان­های ناشی از مصرف سیگار هستید و این سرطان­ها سرطان ریه، دهان و مری را شامل می­شود. مشکلات تنفسی از قبیل آمفیزم (اتساع‌ و بزرگي‌ عضوي‌ در اثر گاز يا هوا) می­تواند به­وسیله این عادت شروع شود. معتادین با مصرف سنگین ماده همچنین، مستعد عفونت تنفسی و برونشیت هستند.

 

حمله قلبی

دود کردن ماری­جوانا همچنین گاهی­اوقات در معتادین خیلی جوان، با حملات قلبی مرتبط است. این افراد احتمالاً مستعد مشکلات قلبی هستند اما چون کمتر از سلامتی قلبی خود آگاهیم، تهدید بروز حمله­ی قلبی همه ما را تحت­تأثیر قرار می­دهد. مصرف ماری­جوانا می­تواند موجب تپش­قلب (ضربان قلب تند) شده و قابلیت سلول­های قرمز خون را در حمل اکسیژن و افزایش کشش ماهیچه­های قلب کاهش می­دهد. این عوامل همراه باهم، افزایش خطر حملات قلبی و سکته را در پی دارد.

 

سیستم­ایمنی

دقیقاً همانطور که ماری­جوانا شما را ریلَکس و مهربان می­کند، ظاهراً همان اثرات عمومی را بر سلول­های سفید سیستم ایمنی دارد. آزمایش­های بالینی با استفاده ازTHC سیستم­های ایمنی الگو­های حیوانی، نقصان قابل توجهی در نیرومندی و تاثیرگذاری سلول­های سفید خون نشان می­دهند. اگر سنگین مصرف کنید، احتمال خطر بروز انواع عفونت­های فرصت­طلبانه بالا می­رود. ماری­جوانا برای معتادیی که از پیش با تضعیف سیستم ایمنی روبرو بوده­ کاملاً خطرناک است. با این­که ماری­جوانا در بهبود اشتها و متوقف کردن تخریب­های ناشی از بیماری ایدز اثربخشی بالایی نشان داده است، نگرانی عمده­ای مبنی بر این­ وجود دارد که این اثرات ممکن است مزایای ماری­جوانای طبی را برای بیماران ایدزی خنثی کند.  

 

سرفه و خلط

مانند مصرف سیگار، ماری­جوانا گاهی­اوقات سرفه مزمن در پی دارد، در واقع تولید خلط را بالا برده و می­تواند سبب تحریک گلو که منجر به تجربه گلودرد مداوم می­شود، گردد.

 

 

* * خطرات بیماری روانی

طبق راهنمای تشخیصی آماری اختلالات روانی اختلالات زیر در مصرف­کننده حشیش دیده می­شود؛

i اختلالات مصرف حشیش

i وابستگی به حشیش

i سوءمصرف حشیش

i اختلالات ناشی از حشیش

i مسمومیت با حشیش

i دلیریوم مسمومیت با حشیش

i اختلال سایکوتیک ناشی از حشیش همراه با هذیان­گویی

i اختلال سایکوتیک ناشی از حشیش همراه با توهمات

i اختلال اضطراب ناشی از حشیش

i اختلال مرتبط با حشیش نامشخص

 

 

مصرف ماری­جوانا به ­ویژه در دوره نوجوانی، خطر ابتلا به بیماری روانی آتی را بالا برده و آغاز مصرف آن در اوایل نوجوانی، احتمال بروز بیماری روان­پزشکی را در آینده افزایش می­دهد. هر ارتباط منطقی و قابل توجیه بین دود کردن ماری­جوانا و افزایش میزان بروز سایکوز و اسکیزوفرنی در ادامه زندگی، در تحقیقات بالینی متعددی به ثبوت رسیده است. اگر به عنوان نوجوانی ماده حشیش می­زنید، حدود 2 تا 3 برابر احتمال تجربه اختلالات روانی سایکوتیک در آینده بالا می­رود و اگر زودتر شروع کرده باشید، شانس ابتلا به اختلال شبه­اسکیزوفرنیا بیشتر می­شود. ثانیاً، برخی افرادی که اختلال سایکوتیک ناشی از مصرف ماری­جوانا تجربه می­کنند ( انقطاع موقتی ارتباط با واقعیت به ­دنبال تجربه اوج بعد از مصرف حشیش) شانس ابتلای کامل به اسکیزوفرنیا را در ظرف سه سال بعد حدود 50 درصد افزایش می­دهند، بیماری گاهی­اوقات جنون شاهدانه نامیده می­شود. افکار پارانوئید در این افراد شایع است و گاهی با حالتی شبیه به تجربه پرواز بد همراه است. این افراد ممکن است به اختلال شخصیتی نیز مبتلا شوند.

 

 

 

دلیریوم مسمومیت با حشیش

مشخصه اصلی بیماری اختلال در انجام تکالیف شناختی و عملی است. میزان بالای مصرف، سطح هوشیاری را تخریب کرده و مشکلات حافظه، ادراک، هماهنگی حرکتی، توجه، تمرکز و زمان واکنش را در پی دارد.

 

 

اختلال اضطراب ناشی از حشیش

در بسیاری از این افراد حالات اضطرابی زودگذر دیده می­شود که اغلب بر اثر افکار وجود پارانوئید ایجاد می­شود. در خیلی موارد بر اثر وجود همین ترس­های مبهم و آشفته حملات وحشت­زدگی دیده می­شود. با این­ حال، نشانه­های اضطراب در افراد بی­تجربه بیشتر دیده می­شود.

 

 

رابطه علی بین حشیش و اسکیزوفرنیا

محققین نتیجه­گیری کرده­اند مصرف حشیش معمولاً با ایجاد اسکیزوفرنیا ارتباط دارد، اما تنها علت محسوب نمی­شود و به عنوان عاملی در بین بسیاری از عوامل متعدد دیگر مطرح است. معذلک، به­دنبال مطالعاتی که ارتباط بین حشیش و اسکیزوفرنی را بررسی کرده­اند، مشخص شده است اگر مصرف حشیش به طور کامل قطع شود موارد آتی ابتلا به اسکیزوفرنی حدود 8 درصد کاهش می­یابد. این مسئله یک پیروزی بسیار قابل توجه در حوزه بهداشت عمومی است. اسکیزوفرنی یک بیماری ناشناخته باقی مانده است و عوامل بروز آن هنوز مبهم است. پیشنهاد شده است که حشیش خطرات تظاهر بیماری را در افرادی که از قبل در معرض ابتلا به این بیماری بودند افزایش می­دهد، اما هرکس ضرورتاً به این بیماری مبتلا نمی­شود.

 

*سایکوز حشیش: شانس ابتلای 50 درصدی اسکیزوفرنی در آینده

این مسئله بر افرادی دلالت دارد که دوره سایکوتیک ناشی از حشیش را تجربه می­کنند. وقوع آن لزوماً متعارف و معمول نیست اما اتفاق می­افتد و به نظر می­رسد در افرادی که از قبل نوعی آسیب­پذیری ژنتیکی یا خانوادگی نسبت به بروز اختلالات شبه­سایکوز در زندگی­شان دارند. رخ می­دهد. علی­الظاهر آنچه همراه سایکوز ناشی از حشیش اتفاق می­افتد این است که، علی­رغم ناپدید شدن سریع علائم سایکوز حشیشی به­دنبال از بین رفتن اثرات حشیش، به نظر می­رسد تظاهر اسکیزوفرنی را سال­ها تسریع می­کند. بیمارانی که سایکوز را تجربه می­کنند، در مقایسه با افراد بدون تجربه سایکوز، سال­ها زود­تر علائم اسکیزوفرنی را تجربه می­کنند. اگر واکنش سایکوتیک به حشیش نشان می­دهید، خطر زیادی وجود دارد در آینده به اسکیزوفرنی مبتلا شوید، احتمالاً زودتر اسکیزوفرنی می­گیرید، و باید اقدامات مهم پیشگیرانه­ای را قبل از ظهور آن صورت دهید. در این مورد حتماً با روان­شناس صحبت کنید.

 

 

حشیش علت بروز 8 درصد از کل اسکیزوفرنیاهاست.

اکثر سیگاری­ها در نتیجه مصرف لزوماً اسکیزوفرنی نمی­گیرند، اما اگر تحت شرایطی مصرف ماده را قطع کنند، کاهش 10 درصدی میزان شیوع اسکیزوفرنی را در طول عمر می­توان مشاهده کرد. با توجه به مصرف گسترده ماده حشیش به عنوان یک مُعضل اجتماعی، قطع مصرف آن به این زودی­ها امکان­پذیر نیست.

 

به دلایل زیادی، والدین بایستی در مورد مصرف فرزندان خود بسیار نگران باشند. اگرچه ظاهراً والدین می­توانند فرزندان خود را از تجربه­ی مواد به­ویژه تا سن 18 سالگی محافظت کرده و از خطرات اسکیزوفرنی فزاینده باز دارند این کودکان فرصت کمتری برای ایجاد هرگونه مشکل سوءمصرف مواد واقعی دارند. از آنجا که مصرف ماری­جوانا در میان نوجوانان رو به افزایش است، پیش­بینی می­شود در دهه­­ی آینده شاهد افزایش میزان اسکیزوفرنی باشیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.