برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیمقالات حوزه اعتیادبرخورد با آرايش و لباس نوجوانتان

برخورد با آرايش و لباس نوجوانتان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
«بازهم همين كار رو كرد!» دختر جوان يا نوجوانتان با سر و وضعى مثل بازيگران سينما به تندى از خانه بيرون مى زند و شما را عصبانى و خشمگين بر جاى مى گذارد!
چه به سر اون دختربچه شيرين و دوست داشتنى آمده است؟ شما دونفر عادت داشتيد كه درباره همه چيز با هم صحبت كنيد و او هميشه از نظرات و راهنمايى هاى شما در لباس پوشيدن و يا انتخاب مد پيروى مى كرد. اما به نظر مى رسد امروز تنها چيزى كه دخترتان از آن اطمينان دارد

 

برخورد با آرايش و لباس نوجوانتان

 

«بازهم همين كار رو كرد!» دختر جوان يا نوجوانتان با سر و وضعى مثل بازيگران سينما به تندى از خانه بيرون مى زند و شما را عصبانى و خشمگين بر جاى مى گذارد!
چه به سر اون دختربچه شيرين و دوست داشتنى آمده است؟ شما دونفر عادت داشتيد كه درباره همه چيز با هم صحبت كنيد و او هميشه از نظرات و راهنمايى هاى شما در لباس پوشيدن و يا انتخاب مد پيروى مى كرد. اما به نظر مى رسد امروز تنها چيزى كه دخترتان از آن اطمينان دارد اين است كه با شما هم عقيده نيست و در بسيارى كارها و انتخابها، سليقه شما را نمى پسندد ؛ و شما اين را درك نمى كنيد.
چرا، شما همه چيز را درك مى كنيد. فقط كافى است كمى به حافظه خود فشار بياوريد، بله كمى عقب تر برويد، به دوران نوجوانى خود.... 
حالا به خاطر مى آوريد آن روزها كه شما هم دختر جوانى بوديد (تقريباً هم سن و سال الانِ دخترتان) احتمالاً سعى مى كرديد ميزان تحمل و صبر مادرتان را در مورد آرايش و طرز لباس پوشيدن محك بزنيد. خدا را شكر كه هر دوى شما به خوشى از اين تجربه گذشتيد. به ياد مى آوريد كه مادرتان مى گفت: «دوست دارم ببينم وقتى خودت مادر شدى با دختر نوجوانت چه رفتارى خواهى كرد! آن وقت حال مرا درك مى كنى.» خب، حالا شما صاحب دخترى نوجوان با همان حال و هواى سركش و بى تحمل هستيد و نوميدانه سعى مى كنيد او را درك كنيد. حالا چه بايد كرد؟
بايد توجه داشته باشيد كه دخترتان به مرحله كشف و تجربه قدم گذاشته است. او مى خواهد ظاهر جديد و شخصيت تازه اى داشته باشد و اين ظاهر و شخصيت را آزمايش كند. آنچه ممكن است براى شما ناخوشايند به نظر برسد اين است كه او مى خواهد به شيوه و روش خودش همه اين چيزها را تجربه كند. (به ياد مى آورم آن وقتها كه خودم دختر جوانى بودم حتى در ملاقاتهاى كارى هم با سر و وضعى نامرتب و اسپرت و لباسهاى پُر گرد و غبار شركت مى كردم. مادرم فقط آه مى كشيد و اميدوار بود كه بزودى اين مرحله به پايان برسد!)
هميشه به ياد داشته باشيد كه دخترتان شخصيتى منحصر به فرد دارد و هيچ قانون سفت و سخت و سريعى براى رفتار با نوجوانان وجود ندارد و خودتان بايد با دقت و حوصله، شيوه اى را كه بيشتر با روحيات او سازگار است پيدا كنيد. هر نوجوانى داراى ظاهر، شخصيت و تصويرى خاص خود است، هرچند به نظر شما همه آنان مثل هم باشند. آنچه در مورد يكى از آنها كارساز است ممكن است در مورد ديگرى درست از آب درنيايد.
پيش از آنكه تسليم نا اميدى شويد بايد بگوييم چند نكته مفيد وجود دارد كه با الهام از آنها مى توانيد با دخترتان به توافق برسيد:
به خودتان آموزش دهيد
اگر دخترتان در آرايش و لباس پوشيدن احتمالاً از بازيگران و ستاره هاى سينما تقليد مى كند او را سرزنش نكنيد. معمولاً براى نوجوانان كمى دشوار است كه صحنه بازى و نمايش را از واقعيت جدا كنند. آنان آگاه نيستند كه بعضى از ستاره ها و هنرپيشه ها با طرز لباس پوشيدن و آرايش خود در واقع مى خواهند سبك و فرم خود را از ديگران متمايز و بر روى صحنه قابل تشخيص كنند، اما اين نوع سر و وضع براى زندگى واقعى و روزمره مناسب نيست.
چند مجله نوجوان انتخاب كنيد و تصاوير دخترانى كه به عقيده شما لباس و آرايش مناسبى دارند به دختر خود نشان دهيد. به دخترتان نشان دهيد كه دنياى او براى شما اهميت دارد و اينكه دوست داريد بدون عصبانيت، سرزنش يا ناراحتى، او و طرز فكر او را درك كنيد.
چند قانون اوليه وضع كنيد
با همسرتان صحبت كنيد و تصميم بگيريد ازنظر شما چقدر آرايش براى دخترتان قابل قبول است. در خاطر داشته باشيد كه ممكن است همسرتان اصلاً نداند لوازم آرايش زنانه چه هستند و چگونه مورد استفاده قرار مى گيرند، و حتى چندان هم به اين مسائل اهميت ندهد. اما براى اينكه تصميم شما هماهنگ و حرفها و موضع تان با هم يكى باشد و بعد مشكل دوگانگى پيش نيايد، بهتر است شما و همسرتان باهم در اين باره صحبت كنيد و تصميم واحدى بگيريد. 
محدوديتهاى خود را مشخص كنيد
همه مسائلى را كه به آرايش ظاهرى و طرز لباس پوشيدن دخترتان مربوط مى شود (از لاك ناخن تا رژلب و لباس هايى با رنگ هاى تند مثلاً قرمز و نارنجى و غيره) را بررسى كنيد. ببينيد ديگر دختران هم سن و سال دختر شما از چه نوع آرايشها و لباسهايى استفاده مى كنند، و كدام يك ازنظر شما براى سن او مناسب تر است. 
نگران اين نباشيد كه دخترتان بداند از نظر شما مثلاً خط چشم براى دخترهاى ۱۲ ساله مناسب نيست. به همان اندازه كه دختران نوجوان از سر كنجكاوى دوست دارند همه چيز را تجربه كنند، نياز دارند كه مرزها و محدوديتها را نيز بشناسند و بدانند كه نمى توانند از اين مرزها عبور كنند. بدانيد كه دخترتان حتماً اين مرزها و محدوديتها را آزمايش خواهد كرد ؛ و درصورت نقض اين قوانين، شما هرگز نبايد بدون تنبيه (به هرصورتى كه خودتان صلاح مى دانيد) از اين تخلف بگذريد. 
تا حد امكان مدارا كنيد
جوانان دوست دارند گاه از كنترل و سلطه بزرگترها و والدين خارج شوند، و فقط به همين شكل است كه رشد مى كنند و بزرگ مى شوند. اولويتهاى خود را بررسى كنيد. آيا به نظر شما بهتر نيست دخترتان قانون محدوديت خط چشم كشيدن را زيرپا بگذارد تا اينكه مثلاً بى اجازه شما تاتو كند كه آرايشى ماندنى و بى علاج است؟ پس بهتر است گاه سازش كنيد. 
از متخصصان كمك بگيريد
اگر از زمان ازدواج خود هرگز آرايش نكرده ايد، بهتر است در اين زمينه از يك آرايشگر كمك بگيريد. به همراه دخترتان براى مشاوره نزد يك آرايشگر برويد. مراقب باشيد آرايشگر را با دقت انتخاب كنيد و از قبل با او در اين زمينه صحبت كنيد. يك سبك ساده و دخترانه انتخاب كنيد. به تصاوير مربوط به آنان نگاه كنيد. به نظر شما براى پاك كردن آرايش از صورت خود به كاردك احتياج دارند؟ دراين صورت، سراغ يك سبك ديگر برويد. پس از انتخاب فرم آرايش، از آرايشگر بخواهيد اين نوع آرايش مو و صورت را به شما و دخترتان آموزش دهد. 
به ياد داشته باشيد كه احتمالاً شما تقريباً نصف عمرتان از آرايش استفاده نكرده ايد و حالا سبكهاى آرايش عوض شده است و حالا فرزندتان دارد سعى مى كند سبك خاص خود را پيدا كند و در واقع زنى را كه در آينده خواهد شد كشف كند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.