برترین NGO مبارزه با اعتیاد

حشیش (7)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
حشیش اعتیادآور است و اگر سعی بر ترک کنید احتمال زیادی وجود دارد در مدت چندین روز آمادگی آن­را پیدا کنید. نوع درد ناشی از سم­زدایی حشیش بسیار سطحی­تر از هروئین است اما دوره­ای کاملاً ناراحت­ کننده دیده می­شود و اگر با وسوسه­های شدید همراه باشد، این مرحله تا حدودی سخت­تر است.

حشیش (7)

 

حشیش اعتیادآور است و اگر سعی بر ترک کنید احتمال زیادی وجود دارد در مدت چندین روز آمادگی آن­را پیدا کنید. نوع درد ناشی از سم­زدایی حشیش بسیار سطحی­تر از هروئین است اما دوره­ای کاملاً ناراحت­ کننده دیده می­شود و اگر با وسوسه­های شدید همراه باشد، این مرحله تا حدودی سخت­تر است. حشیش هم باعث اعتیاد روان­شناختی و گاهاً موجب اعتیاد جسمانی می­شود اما عوارض محرومیت آن به هر دو صورت جسمانی و روان­شناختی تجربه می­شود. دردهای ناشی از سم­زدایی و محرومیت یک روز بعد از ترک شروع می­شود و در ادامه تا 48 ساعت بعد شدت آن افزایش می­یابد. دردهای سم­زدایی به مدت 3- 4 ساعت طول می­کشد و سپس به­تدریج فروکش می­کند. با این­حال هفته اول ترک از نظر روانی هفته­ای بسیار طولانی و سخت به نظر می­رسد، برخی عوارض سم­زدایی حشیش عبارت است از؛

- بی­خوابی

-اضطراب

-افسردگی

-تهوع

-استفراغ

-عرق­ریزی شبانه

-بی­حالی

-کاهش اشتها

-وسوسه

-عوارض دیگر

هر چند، سم­زدایی حشیش نوعی سندرم پزشکی محرومیت شناخته­ شده است، هنوز هیچ­ گونه درمان دارویی موثری برای تسکین عوارض تجربه ­شده وجود ندارد. تنها گذشت زمان بهبودی واقعی اشخاص را فراهم می­کند. اگر در طول هفته اول بتوانید بر مشکلات فائق شوید، گذشته را پشت سر می­گذارید و فرصت عالی دارید به شرایطی فراتر از حشیش حرکت کنید.

اگر در تلاش ترک هستید، انتظار ناراحتی را باید داشته باشید، منتظر باشید با برخی اشکال وسوسه­ها مواجه شده و طرح آماده­ای برای برخورد با موانع پاکی به همراه داشته باشید. اغلب افرادی که تمایل به دراز کشیدن در رختخواب داشته، در منزل مانده، منفعل بوده و روز و شب در مورد حشیش فکر می­کنند فرصت موفقیت بسیار پایینی دارند. شما مجبورید بیرون بروید، خود را مشغول کنید و از افراد موفق کمک بگیرید.

 

* به­تنهایی اقدام به ترک نکنید

افسانه غیر اعتیادی و بی­ضرر بودن مواد، بسیاری از معتادین را از جستجوی درمان مناسب باز می­دارد. با این­حال امروزه شاهد بیماران زیادی هستیم که به­عنوان مشکلی اولیه با اعتیاد به حشیش روبرو هستند. در حال­حاضر روزانه هزاران نفر از اعتیاد در رنجند و بسیاری از افرادِ مشتاقِ ترک مواد، ظاهراً نمی­توانند هفته اول پاکی را تداوم دهند. اگر در کاهش عوارض ترک و وسوسه مواد نیاز به کمک دارید، افراد کمک­رسان ومحل­ ویژه حمایت از شما آماده ارائه خدمات هستند. دلیلی برای شرم­ساری وجود ندارد بسیار غم­انگیز است نیاز به کمک داشته باشید ولی قدرت و شهامت کمک­گرفتن را نداشته باشید.

 

کامل کردن سم­زدایی

در طول سم­زدایی می­توانید انتظار احساس اضطراب و بی­قراری داشته باشید، شاید افسرده شده و به احتمال زیاد دچار بی­خوابی، سردرد، بی­اشتهایی و تهوع می­شوید. هیچ ­راه معجزه ­آسایی برای تسکین درد و عوارض محرومیت وجود ندارد. داروی ایبوپروفن در مقابله با سردرد و برخی عوارض مفید است اما انگار که در انتظار شروع یک بازی دوست ­داشتنی هستیم. به ­اتمام رساندن سم­زدایی کاری دشوار اما ارزشمند است. این سرگرمی نیست که معتاد شده،کنترل مصرف را از دست بدهیم و علی­رغم احساس بی­لذتی مجبور به ادامه مصرف باشیم. از آنجا که مجبور به استفاده­ی زیاد ماده هستیم، ما را به احساس کردن عوارض مصرف مستمر حشیش وادار می­کند. با ترک کردن احساس بهتری پیدا می­کنید، انرژی بیشتری داشته و خلاق­تر می­شوید، تمرکز و حافظه­تان تقویت شده و عملکرد شغلی و تحصیلی­تان را بازیابی می­کنید. احتمال بروز سرطان و بیماری­های روان­پزشکی را تقلیل می­دهید.

 

روزهای اول سم­زدایی

 

1) از منزل بیرون بروید

اگر در خانه بمانید زمان برای شما گذرا نخواهد بود و مرتب وسوسه مواد شما را اذیت خواهد کرد، بیرون رفته و خود را درگیر کنید، پیاده­روی کنید، به کتاب­خانه رفته، در کلاس ورزش یا زبان ثبت­نام کنید، تنها روزهای اول ترک برای شما سخت خواهد بود، خود را شدیداً به فعالیت­هایی مشغول کنید.

 

2) نرمش کنید

مرتب نرمش کنید و ضربان قلب­تان را تقویت کنید، از میزان بهتر شدن­ خود متعجب می­شوید. بی­حالی ناشی از سم­زدایی حتی می­تواند نرمش را برای شما بسیار نامطلوب و غیرجذاب جلوه دهد اما ناامید نشوید و تلاشتان را دو چندان کنید. با شلیک و آزاد شدن اندورفین­های مغز احساس بهبودی خُلق پیدا کرده، اضطراب­تان کاهش­ یافته و در صورت نرمش زیاد و فراوان ممکن است جسم شما خسته­تر شده و راحت­تر خواب بروید. روزهای مناسبی برای قایق ­سواری است، به شرطی­که لوازم را در منزل جا نگذارید.

3)  به جلسات بروید

در این جلسات با یک واقعیت روبرو می­شوید؛ شما معتاد هستید،بنابراین لازم است در جلسات مختص این افراد حضور پیدا کنید. در این جلسات با افرادی مثل خود آشنا می­شوید، کسانی که هرگز به فکر معتاد شدن نبوده­اند ولی گرفتار مواد شده­اند. این افراد با عدم مصرف، حمایت روزانه­ای را به همدیگر ارائه می­کنند. شاید حضور در جلسات را دوست نداشته باشید، اما به آن میزان که فکر می­کنیم اوضاع بد نیست. اگر در روزهای نخست ترک به شما کمکی داده شود چه زیانی دارد؟

 

4) برنامه­ریزی کنید

قبل از هر اقدامی، آماده روبرو شدن با مسائل پیش­رو باشید. ممکن است یکی از چندین نفر خوش­اقبالی باشید که فقط عوارض خفیفی را تجربه می­کنید ولی شما برای بدترین حالت نیز طرح خودتان را آماده کنید. درمانی جادویی برای محرومیت از ماده وجود ندارد و مدتی این فرایند طول می­کشد. سعی کنید از دیگران حمایت کسب کنید، خود را مشغول نگه­دارید و برای روزهای اول ترک خود را قوی­تر سازید.

عوارض محرومیت در عرض یک روز یا بیشتر به اوج می­رسد و به مدت سه یا چهار روز قبل از فروکش کردن تدریجی علائم با شدت ادامه می­یابد.

 

* باید مصمم به دریافت هرگونه کمکی به ­ویژه در طی روزهای اول باشید. مأخذ این اطلاعات معمولاً جلسات معتادین گمنام است؛ معتادین زیادی با دوره پاکی طولانی را دربر می­گیرد و نیز فنون و راهکارهای خوبی را نیز پیشنهاد می­کنند.

 

هشت روش ساده تحمل عوارض سم­زدایی حشیش

- دوش با آب گرم؛ اضطراب را تخفیف داده، عضلات را شل می­کند، احتمالاً سردرد را تسکین داده و به خواب رفتن را راحت­تر می­کند.

- مایعات و شیرینی­جات انرژی­زا زیاد بخورید.

- گیاهان دارویی انرژی­زا استفاده کنید.

- یک لیوان شیر گرم قبل از خواب، به خواب رفتن را راحت­تر می­کند.

- مرتب ورزش کنید.

- موز بخورید. اگر زیاد عرق کنید ذخیره پتاسیم طبیعی شما کاهش می­یابد.

- از غذاهای پرچرب اجتناب کنید و منتظر باشید معده­تان خالی شود.

- قهوه کم بنوشید. کمکی به رفع اضطراب، سستی و بی­خوابی­تان نمی­کند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.