برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیمقالات حوزه اعتیادشیشه یا مت ­آمفتامین ها (5)

شیشه یا مت ­آمفتامین ها (5)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

تحمل

 يکی از ويژگي­های شيشه پيدايش فوق­العاده سریع تحمل نسبت به آن است. اين حالت بقدری سريع هست که حتی قبل از افت و کاهش غلظت شيشه در خون مصرف کننده علائم شيشه از شدت مي­افتند و بهمين جهت است که همچون ديگر داروهای محرک روان، معتادان به شيشه از الگوی خاصی استفاده مي­کنند. و برای آنکه علائم اوليه ادامه يابند به مصرف مکرر می­پردازند.

شیشه یا مت ­آمفتامین ها (5)

تحمل

 يکی از ويژگي­های شيشه پيدايش فوق­العاده سریع تحمل نسبت به آن است. اين حالت بقدری سريع هست که حتی قبل از افت و کاهش غلظت شيشه در خون مصرف کننده علائم شيشه از شدت مي­افتند و بهمين جهت است که همچون ديگر داروهای محرک روان، معتادان به شيشه از الگوی خاصی استفاده مي­کنند. و برای آنکه علائم اوليه ادامه يابند به مصرف مکرر می­پردازند.

 

یکی از دلایل اصلی استمرار و افزایش مصرف شیشه، تحمل ایجاد شده به سر خوشی ناشی از شیشه، است. این بیماران در حال جستجوی نشئگی عالی هستند که هرگز کسب مجدد آن ممکن نیست. با ایجاد تحمل بیشتر به احساسات سرخوشی این ماده مقاوم­تر شده و به اثرات بسیار ناخوشایند مانند حملات پانیک، پارانویا، حمله­صرع و آشفتگی­های ادراکی حساس­تر می­شوند. به­دلیل مصرف مستمر ناشی از تحمل دوزهای کمتر می­تواند باعث واکنش­های ناگوار و خطرناکی شود که برای این معتادین بسیار ترسناک می­باشد( در این دوز حالت سرخوشی دست نمی­دهد). مرگ ناگهانی به ­خاطر حملات قلبی ناشی از شیشه در برخی افراد که اولین بار با دوز پایین شروع می­کنند دیده شده است.

 

وابستگی

حالت وابستگی به شیشه با الکل و مواد مخدر متفاوت است و با رفتارهای موادجویی، فقدان کنترل و مصرف اجباری علی­رغم آگاهی از پیامدهای زیانبار قابل توجه،مشخص می­شود.

 

محرومیت

ترک ناگهانی شیشه یا «سقوط آزاد» باعث تخلیه شدید چندین نوع نوروترانسمیتر از جمله دوپـامین، نورآدرنالین و سروتونین شده و موجب بروز وسوسه شدید، بی­خوابی، افسردگی و فقدان انرژی (علائم ابتدایی افسردگی) می­شود. وسوسه بی­شمار شیشه باعث جستجوی مواد و مصرف مجدد و هزینه بالاتر می­شود و به مرور زمان، رفتارهای غیرقانونی و شکست اصول اخلاقی قبلی از قبیل جنایت، روسپیگری، سرقت پول از اطرافیان، زندانی­شدن، بی­توجهی و ترک کودکان و تخریب روابط صمیمی را در پی­می­آورد.

 

دوره حاد ترک از 9 ساعت تا چهار روز طول می­کشد. این دوره برای برخی افراد 1 تا 10 هفته طول می­کشد و در طی این مدت دچار فقدان انگیزش و بی­لذتی، ناتوانی در لذت بردن از فعالیت­های روزمره قبلاً لذت­بخش (دیدن خنده یک دوست، موزیک، احساس گل زیبا یا گرمی روابط عاشقانه) است و زمینه عود مجدد را فراهم می­آورد.

 

اختلالات عاطفی عامل مشکل­ساز بسیار مهمی در درمان اعتیاد شیشه هستند و زنان و مردان را به طور متفاوت تحت ­تأثیر قرار می­دهد. زنان معمولاً افسردگی شدیدتری را تجربه می­کنند و همین مسأله میل به خود درمانی افسردگی را تقویت می­کند. مردان نیز میزان اختلال شخصیت ضداجتماعی بالاتری نشان می­دهند.

 

مصرف پزشکی یا تقویتی

از آمفتامین­ها با دوز ۱۰ تا ۴۰ ميلي­گرم در روز در يک دوره کمتر از ۶ هفته، جهت درمان نارکولپـسی، اختلال کمبود تمرکز و اختلال کمبود توجه همراه بيش فعالی استفاده مي­شود. همچنين از اين دارو دردرمان چاقی و اختلالات پرخوری استفاده مي­شود. از نظر تقویتی بعنوان دليل سوء مصرف اين دارو موجب کاهش خستگی، افزايش هوشياری و زيرکی، کنترل وزن، درمان افسردگی خفيف و سرخوشی شديد مي­شود.

 

اثرات مصرف

هنگام مصرف شیشه غیر از اثر تحریک­کنندگی، فرد احساس شنگولی، آزادی و انبساط فکری می­کند. حالت توهم­زای متوسطی هم دیده می­شود که بر اثر آن جهان را متفاوت­تر درک می­کند. احساس انبساط فکری و آزادی بعد از اولین مصرف به­سرعت کم­رنگ شده و تحریک جسمانی و روانی اثرات بارز و واضح آن هستند. به خاطر هیجان­طلبی و احساس بزرگ­منشی و متعاقباً خستگی مفرط و بی­خوابی در معرض بروز تصادفات هستند. در مقایسه با کراک کوکایین، اثرات شیشه شدیدتر و مداوم­تر است. بلافاصله بعد از مصرف فرد گزارش می­دهد حالت خوشایند افراطی تجربه می­کند اما این حالت چند دقیقه بیشتر طول نمی­کشد. این ماده اشتها را کم کرده و آغاز خواب را به تأخیر می­اندازد. این افراد بیش­فعال و پرحرف شده و مشکل تمرکز پیدا می­کنند. نشئگی شیشه بسته به دوز مصرفی و شیوه مصرف از 5 دقیقه تا چندین ساعت طول می­کشد.

 

کسی که شيشه مصرف کرده انرژی فوق­العاده­ای در خود احساس مي­کند، هيجان داشته و بسيار فعال است و نيازی به خواب ندارد حتی امکان دارد چندين روز نخوابد و غذا نخورد. مصرف­کننده شيشه انسانیست عصبی و تحريک­ پذير که زودتر از حد معقول عصبانی شده و با ديگران پرخاشگری مي­کند. رفتار خشونت­آميز و بدبينی به ديگران به دفعات ديده مي­شود و در صورتي­که والدين و نزديکان شخص از اعتياد او آگاه نباشند اين رفتار برايشان عجيب جلوه مي­کند.

 

 

* تاثیرات شیشه بر بدن

موقعی که شکل کریستالی شیشه کشیده یا تزریق می­شود، هیجانی فوری در اشخاص ایجاد کرده و تا ساعت­ها بعد از آن احساس رضایت و نشئه خواهد داشت. اگر شیشه به ­صورت بالا کشیدن از راه بینی و بلع به کار برده شود معمولاً ظاهر شدناثرات بعد از 20  دقیقه شروع می­شود. معمولاً احساس رضایت، شعف و خوشحالیبعدی 4 تا 12 ساعت بر جا می­ماند، اما برخی افراد دیگر گفته­اند احساس نشئگی آنهابیشتر هم طول کشیده است. این بدان دلیل است که شیشه پیوندهای قوی باگیرنده­های لذت مغز ایجاد می­کند.

 

دوز کم شیشه ­ اثرات حاضر را ایجاد می کند: افزایش سطح انرژی، احساس اعتماد به نفس مضاعف، افزایش شهوت، بیداری و هشیاری، بی­اشتهایی، و بهبود درعملکرد جسمی و ذهنی. این اثرات با مصرف دوز زیاد و مکرر از بین می­روند یا تغییرمی­یابند.

 

اثرات و عوارض نیز ممکن است شامل این موارد هم باشد: قفل کردن دندان یا دندان قروچه کردن، تحریک­پذیری و آشفتگی، بی­قراری، بی­خوابی، کاهش شهوت،کاهش حضور ذهن و تمرکز. سایر عوارض منفی می­توانند شامل اشکال خفیف تا شدیدرعشه و حرکت­های غیرارادی)حرکت­های پیچ­و تابی، ناگهانی و ضربتی(، خشونت­ورزیو پارانویا )جنون ایجاد سوءظن شدید و هذیان گوئی( باشند.

 

افرادی که به طور مکرر از شیشه استفتاده می­کنند اغلب در برابر آن مقاوم می­شوند. یعنی اینکه برای احساس کردن اثرات باید مقادیر بیشتر و بیشتری از ماده محرکمصرف کنند. این تحمل بدان دلیل ایجاد می­شود که مغز سعی دارد با محدود کردن اثرماده، دوباره تعادل گذشته را بدست آورد.

 

 مقاومت برابر هرنوع ماده­ای می­تواند به وابستگی، یعنی ادامه مصرف ماده محرکبرای این­که فرد بتواند عملکرد عادی داشته باشد، منجر شود. مصرف کنندگان شیشه اظهار می­کنند که تجربه اول هیجان و لذت دیگر به ندرت تکرار می­شود، و آنها در نتیجه دوباره و دوباره مصرف می­کنند تا شاید به تجربه  لذت بخش اولیه دست پیدا کنند.

 

استفاده طولانی مدت از شیشه می­تواند یک سبک و سیاق زندگی در فرد ایجادکند که برای بدن وی بسیار مضر است. عدم تامین غذا، آب و خواب کافی در کنار اثراتماده بر فرایندهای ذهنی می­تواند به آسیب­های شدید مغزی و آسیب­های بسیار جدیدر سایر اندام های بدن منجر شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.