برترین NGO مبارزه با اعتیاد

حشیش (8)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

گزینه­ های درمانی

دهها هزار نفر سالانه به دنبال درمان اعتیاد هستند. این مسأله نباید فرد را شرم­سار کند. به جای نادیده گرفتن واقعیت­های اعتیاد و تداوم زندگی و سلامتی سطح پایین، انجام این عمل شهامت و منطق بالایی می­طلبد. اما اگر تصمیم به ترک گرفتید، کجا بروید و به چه چیزی نیاز دارید؟

حشیش (8)

 

گزینه­های درمانی

دهها هزار نفر سالانه به دنبال درمان اعتیاد هستند. این مسأله نباید فرد را شرم­سار کند. به جای نادیده گرفتن واقعیت­های اعتیاد و تداوم زندگی و سلامتی سطح پایین، انجام این عمل شهامت و منطق بالایی می­طلبد. اما اگر تصمیم به ترک گرفتید، کجا بروید و به چه چیزی نیاز دارید؟

 

جلسات معتادین گمنام  (12 قدم)

این گروه­ها توسط معتادان بهبود یافته تشکیل شده است و به جای مراجعه به متخصصین درمانی از تجارب افراد بهبود یافته و آموزش­های متناسب استفاده می­شود. حضور در جلسات این گروه­ها برای کلیه معتادین مجاز بوده و تنها لازمه حضور، تمایل به قطع مصرف مواد است. این انجمن به پرهیز کامل مصرف هرگونه مواد بدون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه­ای باور دارد و برای بهبودی از اعتیاد مراحل 12 گامی را پیشنهاد می­کند.

 

به دلیل پیچیدگی چند بعدی اعتیاد، اکثریت قریب به اتفاق بیماران به تنهایی قادر به ترک و یا درمان نیستند، برنامه­های 12 گامی ضمن درک وضعیت افراد معتاد حمایت­های بی­دریغی را فراهم آورده و ضمن تقویت اصل همکاری و مشارکت، به کنار آمدن با مشکلات کمک می­کند. همچنین این اصل مهم را نیز تداعی می­کند "هیچ­کس به تنهایی به اندازه همه ما توان ندارد."این برنامه­ها در زمینه خودداری از مصرف و بازیافت زندگی به دور از اعتیاد به شیوه­های زیر به افراد کمک می­کند:

 

- به لحاظ ذهنی، انجام رفتارعاقلانه (حفظ دید واقع­گرایانه)

- صداقت مسوولانه ( گفتن حقیقت به خود و دیگران)

- هوشیاری احساسی (جلوگیری از ترس، عصبانیت، ناامیدی و ترس)

- قدرت روحی (پرورش ایمان فردی)

 

این برنامه­ها، عامل اصلی تغییر بیمار را در درگیری و مشارکت فعالانه او در گروه های خودیاری و انجام گام­های 12 گانه می­داند. به عبارت دیگر، شیوه مقابله با همه مسایل مرتبط با سوء مصرف مواد، شرکت در گروه­ها و انجام فعالیت­های مشترک با هم­قطاران می­باشد. گروه­های 12 گامی از افراد معتاد حمایت می­کنند تا معنی و معنویت زندگی خود را پیدا کند.

 

توان­بخشی دارویی

افراد زیادی نیاز به درمان سرپایی اعتیاد ندارند،دقیقاً از مشکلات ناشی از ترک مواد هراس دارند. گاهی اوقات لازم است از محیط مصرف دور شده و در یک محیط ایمن و پاک قرار بگیرید. در توان­بخشی جامع مجموعه­ای از درمان­های فردی و گروهی، جلسات 12 قدم، درمان دارویی و آموزش پیشگیری از بازگشت را یک­جا دارید. در طی این مسیر با دوری از مصرف، از عوامل موثر بر اعتیادتان آگاهی پیدا می­کنید. بدون دخالت دادن عوامل مخل بیرونی و نگرانی­های روزمره، فرصتی برای تمرکز توجه­تان بر بهبودی کامل به دست می­آورید. داروهای ضد اضطراب و ضدافسردگی معمولاً برای بیماری­های همراه تجویز می­گردد.

 

* درخواست کمک کنید

بابت کمک خواستن از افراد متخصص شرمگین نباشید. حشیش ماده­ای اعتیاد آور است و در بهترین شرایط و بالاترین انگیزه درمانی نیز، وسوسه و میل مصرف می­تواند فرد را از پای درآورد. از طریق درمان و حمایت گرفتن، از نیازها و ملزومات ترک و سالم باقی ماندن، آگاه ­شوید. به­ محض آگاه شدن از داشتن هر مشکلی واقعی و اساسی ( ناتوانی در کنترل مصرف)، برای کسب کردن موفقیت و سلامتی نیاز به کمک حرفه­ای دارید و بایستی گام بعدی را برای بهبودی بردارید. با این وجود، حتی به ­محض تصمیم اساسی در جهت یاری ­خواستن، شما مجبور به شناخت کامل از شرایـط و مقاصد درمانی هستید. بستری شدن مستلزم هزینه بالا، ترک کار و دوری از خانواده است. آیا واقعاً این کار ضروری است؟

 

مزایای درمان سرپایی

در این شرایط شانس کسب حمایت خانواده را در طول درمان دارید، همواره در منزل حضور دارید و می­توانید همراه با روان­درمانی فردی از گروه­های درمانی به­ویژه گروه­های 12 قدم بهره بگیرید. با این حال، در ظاهر بسیاری از معتادین در برابر امیال و وسوسه تاب مقاومت ندارند. در یک مرکز درمان سرپایی با افراد مصرف ­کننده، محیط همراه با وسوسه و مواجهه مداوم با ماشه­چکان­ها قبل از کسب آمادگی کافی روبرو می­شوید. فشار خانواده و متخصصین هم روی شما کمتر خواهد بود و این مسأله ضریب موفقیت درمانی شما را ممکن است کاهش دهد.

 

اگر قبلاً درمان و سابقه ترک ندارید بهتر است در ابتدا از درمان سرپایی بهره بگیرید. این روش هزینه کمتر داشته و راحت­تر است. اما اگر جواب نداد، یا شما سوابق شکست درمانی دارید، به­ شدت از مصرف مواد متنفر شده­اید، از درمان بستری استفاده کنید. این شیوه هزینه بالایی داشته و مستلزم تعهد بالایی است اما اگر از روش­های دیگر بهتر جواب می­دهد ارزش پرداخت چنین هزینه­ای را دارد.

 

اساساً، مشکلات به نظر مسخره می­آیند و زمانی که سلامتی و زندگی بهتر مستلزم قطع هر عملکرد زیان­باری است، درک سختی کار ترک برای بسیاری از افراد دشوار است. اغلب افراد معتاد حتی عمل خود را کاملاً درک نمی­کنند. فکر می­کنند توان ترک ندارند و هر تلاش با شکست و ناامیدی همراه است. هر اعتیاد تغییرات نورولوژیکی در مغز ایجاد می­کند. مغزتان بعد از اعتیاد تا حدودی متفاوت کار می­کند. با معتاد شدن، قدرت اراده بی­معنا می­شود. اعتیاد با از دست دادن کنترل و مصرف همراه بوده و افراد معدودی می­توانند به تنهایی از اعتیاد بهبودی پیدا کنند. نمی­توانید هر کاری را که بر آن کنترل ندارید متوقف کنید. با این­حال از واقعیت عصب­شناختی اعتیاد در سال­های اخیر شناخت بهتری پیدا کرده­ایم و با برخی راهکارهای موثر مقابله را آشنا شده­ایم. در این قسمت دلایل نیاز به کمک حرفه­ای را مرور می­کنیم.

 

1) بر پاک ماندن (هشیاری و اعتدال) تأکید کنید

به هر درمان پیشنهادی به­ویژه درمان­هایی که تضمین صددرصدی تداوم پاکی را می­دهند اهمیت ندهید، تداوم پاکی تنها با زمان بدست می­آید و تا زمانی­که شمادو هفته پرهیز کامل را تجربه نکرده­اید نمی­توان آمادگی واقعی برای همکاری صادقانه با درمان را پیش­بینی کرد. پاکی اجباری همچنین به افکار افراد فرصت آغاز فرایند بهبودی را داده و دوباره یاد می­گیریم چگونه بدون نیاز به نشئگی کسب لذت کنیم.

 

2) آگاه باشید چرا این­گونه عمل می­کنید

برای بسیاری، کارهایی برای شروع وجود دارد که باعث جستجوی نشئگی در فرد می­شود. این کارها می­تواند شامل فقدان اعتماد، ترومای خانوادگی یا اضطراب باشد که ما را به سوءمصرف ابتدایی سوق می­دهد؛ این شرایط ما را مجبور به تجربه نشئگی می­کند مگر این­که شروع به احیای دوباره مسائل­مان کنیم. ما تکرار شکست­هایمان را انگار از قبل انتخاب کرده­ایم. ممکن نیست تمامی مشکلات­مان را در عرض یک ماه یا بیشتر حل کنیم. اما به واسطه کار با یک درمان­گر، شما حداقل از خودآگاهی بالاتر سود می­برید و آغاز خود بهبودی همیشه متضمن موفقیت و پاکی در طولانی­مدت است.

 

3) یاد بگیرید چطور بتوانید فرصت­های کاهش وسوسه­هایتان را بالا ببرید.

به کمک درمان­ها و تکنیک­های شناختی­رفتاری یاد می­گیرید چگونه اعمال­تان را کنترل کرده و حتی وسوسه­های مربوط به افکار اعتیادی­تان را کاهش دهیم. همچنین راهبردهای عینی و موثری که موفقیت در مقابله با وسوسه را در پی دارد یاد گرفته و خود را آماده پاکی روز بعد بکنید. زمان بهبودی شما را فراهم می­آورد به خود زمان لازم را بدهید. درمان و آموزش به شما کمک می­کند با وسوسه­ها و امیال ماههای اولیه مقابله کنیم.

 

4) یک برنامه پیشگیری از بازگشت شخصی ایجاد کنید.

 

5) از توصیه­های دوستان بهبودی استفاده کنید.

 برخی خودسرانه تصمیم به ترک کردن گرفته، هرگز دوباره نشئه نمی­شوند. اکثر ما این قدر خوشبخت نیستیم و برای کسب شانس پاکی نیاز به درمان تخصصی داریم. این کار آسانی نیست، ولی شما نباید از درخواست کردن کمک احساس شرم کنید. شهامت زیادی لازم است تا در زمان احساس نیاز کمک بخواهید اما مشکل اینجاست که می­دانید نیاز به کمک دارید ولی انگیزه و تصمیم مورد نیاز را ندارید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز263
دیروز267
این هفته1769
این ماه5509
همه بازدیدها427728

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.