برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیاخبار بهروزان۷ میلیارد تومان؛ بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر

۷ میلیارد تومان؛ بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

اگر قرار است معتاد پول بدهد، ماده مخدری بخرد كه سالم نیست، چه بهتر كه آن را كنترل كنیم، یعنی مواد ارزان تر، در دسترس تر و سالم تر را در اختیار آنها قرار دهیم و آرام آرام برای هدایت معتادان به سمت ترك اعتیاد پیش برویم.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان این مطلب و با تأكید بر نقش مهم دولت و مسئولان در حفظ و تأمین سلامت جسمی و روحی معتادان و كمك به ترك اعتیاد آنها می گوید: «از طریق مراكز درمان گذری اعتیاد و زیرنظر پزشكان متخصص، عرضه مواد مخدر در انحصار در می آید. البته ما در این طرح هیچ نوع ماده مخدری به معتادان نمی دهیم، اما در مراحل اولیه معتادان می توانند موادمخدر خود را در مراكز درمانی مصرف كنند و آرام آرام آنها را زیر پوشش متادون درمانی می بریم. این مدیریت عرضه مواد مخدر در نهایت به سمت هدایت معتادان برای ترك پیش می رود.»
دكتر اسماعیل احمدی مقدم می افزاید: «براساس سیاست های كلی نظام در مبارزه با مواد مخدر و روانگردان كاهش تقاضا از برنامه های اصلی ستاد است، بنابراین تلاش داریم تا به آن دسته از معتادان كه قادر به ترك نیستند، مواد جایگزین كم خطر بدهیم. درواقع قصد هدایت آنها را به سمت ترك داریم یا این كه اگر به مواد نیاز دارند ما در اختیار آنها قرار دهیم و رابطه معتاد و قاچاقچی را قطع كنیم.»

وی می افزاید: «تأمین متادون برای معتادان، بسته ای كاملاً تشویقی است. اصل برنامه های درمان اعتیاد در كشور باید برپایه تسهیل و اقناع باشد. ما قصد زورگویی به معتادان را نداریم و باید كاری كنیم كه آنها به صورت داوطلبانه به سمت ترك بیایند، البته گروهی از معتادان پرخطر هستند كه باید به اجبار به سمت مراكز ترك اعتیاد اجتماعی سوق داده شوند كه سال گذشته ۲۰ هزار نفر از این معتادان زیرپوشش درمان قرار گرفتند.

وی با بیان این كه سال گذشته ۱۳۰ هزار معتاد در یك هزار و ۲۵۰ مركز درمانی كشور زیرپوشش متادون درمانی رفته اند، » درباره تأمین آینده و امنیت شغلی معتادان توضیح می دهد: «این موضوع در دستور كار ستاد مبارزه با موادمخدر قرار دارد. البته پایه این طرح دستیابی به یك نظام آماری منسجم در این زمینه است كه از بین یك میلیون و ۱۶۰ هزار معتاد كشور چه تعداد نیازمند واقعی برای دریافت این خدمات هستند. هم اكنون یك گروه كاری در ستاد تعیین شده است تا این پایه آماری را تهیه كنند.

تعریف بسته جامعه حمایتی معتادان

احمدی مقدم با اعلام این كه پس از دست یافتن به پایه آماری، بسته حمایتی جامعی برای معتادان تعریف می كنیم، می گوید: «باید همه مباحث و نیازهای معتادان را از جمله كارآموزی، بیمه درمانی، تأمین امنیت و آینده شغلی و غیره را یك جا دید. بر این اساس تصمیم داریم بسته حمایتی جامعی كه اجتماع محور نیز باشد، برای معتادان با همكاری گروه های مختلف اجتماعی، خیرین و سازمان های غیردولتی تعریف كنیم. امسال این بسته خدماتی را به نتیجه رسانده و سال آینده آن را اجرایی می كنیم.

»وی با تأكید بر رفع محدودیت ها و تغییر نگرش اجتماعی درباره معتادان اظهار می كند: «معتاد مادامی كه به اطرافیان خود ضرر نمی زند، مولد بوده و می تواند درآمد كسب كند و ترجیحاً زیرپوشش درمان است باید به فعالیت اجتماعی و شغل خود ادامه دهد. پذیرش این موضوع در جامعه نیازمند تغییر نگرش و تهیه بسته حرفه آموزی معتادان است.
در این زمینه الگوهای موفق سازمان های غیردولتی جمع آوری شده است و هم اكنون سازمان های غیردولتی درصدد راه اندازی كارگاه های ویژه معتادان در حال ترك هستند.

»دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر بودجه سال جاری این ستاد را ۷۷ میلیارد تومان عنوان می كند و می گوید: «اگر ۷ میلیارد تومان از این اعتبار را برای اداره ستاد در نظر بگیریم از ۷۰ میلیارد تومان باقیمانده اعتبارات، نیمی در زمینه مبارزه با عرضه مواد مخدر در پلیس مبارزه با مواد مخدر، قرارگاه رسول اكرم(ص) در شرق كشور، سازمان زندان ها، گمرك و بسیج صرف می شود و ۲۰ درصد آن در بخش پیشگیری و ۳۰ درصد مابقی در برنامه های كاهش تقاضا و آسیب هزینه خواهد شد.

»وی با بیان این كه از بودجه ستاد هیچ مبلغی صرف مرزها نمی شود، می گوید: «۱۰۳ میلیارد تومان اعتبارجداگانه مرزها در اختیار نیروی انتظامی كشور قرار دارد و ستاد مبارزه با مواد مخدر فقط حق كشف مواد مخدر در مرزها را از بودجه اختصاصی خود می پردازد، اما قصد داریم امسال كنترل نسبی روی مرزها داشته باشیم تا اگر كسی قصد كول بری یا حمل مواد با خودرو را دارد توان ورود به كشور را نداشته باشد.

» احمدی مقدم درباره مسدود شدن كامل مرزهای كشور می گوید: «هیچ وقت نمی توان گفت مرزها كاملاً مسدود شده است، چرا كه این كار در آینده نیز امكان پذیر نخواهد بود، اما هم اكنون ایران دیگر اصلی ترینمحل ترانزیت مواد مخدر نیست. آمارهای سازمان ملل در سال ۲۰۰۵ نشان می دهد ۶۱ درصد مواد مخدر تولیدی افغانستان از ایران به كشورهای دیگر ارسال شده، اما در سال ،۲۰۰۷ این سهم به ۳۱ درصد كاهش یافته است و این آمار نشان می دهد راه های دیگری برای ترانزیت باز شده است. هم اكنون شاهد عبور محموله های چندین تنی مواد مخدر از كشورهای دیگر همچون یمن هستیم. 

تجهیز ورودی های كشور به آشكارسازهای روانگردان ها

دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین با بیان این كه شناخت روانگردان ها به علت اشكال متنوع آنها در مبادی ورودی كشور با مشكل روبه رو است، اعلام می كند: «به دنبال این هستیم تا دستگاه های آشكارساز و تجزیه كننده روانگردان ها را در گمرك مستقر كنیم. یكی از مشكلات دستگاه های آشكارساز كنونی كند بودنآنهاست، اما به تازگی در دانشگاه صنعتی اصفهان دستگاهی تولید شده كه از نمونه های خارجی خود بسیار پیشرفته تر است و با سرعت بالا طیف وسیعی از مواد مخدر را آنالیز می كند.

»احمدی مقدم می افزاید: «سال گذشته بیشتر مواد مخدر از طریق افغانستان وارد كشور شده است. امسال تصمیم داریم مرزها را به موانع فیزیكی و الكترونیكی چون دید در شب، رادارهای زمینی و غیره تجهیز كنیم، اما مسیرهای كوهستانی و صعب العبوری كه نفر به صورت كوله باری مواد حمل می كند جزو برنامه های امسال نیست.» 
 ۱۵ میلیارد تومان سهم پیشگیری برای امسال

احمدی مقدم تصویب سیاست های كلی نظام مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها را نقطه عطفی در تغییر روند مبارزه با مواد مخدر عنوان می كند و می افزاید: «تقویت مبارزه با عرضه مواد مخدر و ورود آن از افغانستان به كشور و مراقبت از افراد جدیدی كه قصد ورود به عرصه اعتیاد را دارند از اهداف اصلی ستاد تعیین شده است. اجزای این برنامه ها مستلزم افزایش آگاهی های اجتماعی، نشان دادن رفتارهای پرخطر منجر به اعتیاد، افزایش آموزش های اجتماعی در سطح خانواده و در اصل پیشگیری از ورود گروه های جدید به حلقه اعتیاد است.

» وی با بیان این كه هزینه كرد ۲۰ میلیارد تومان اعتبار پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر سال گذشته در عمل اثربخشی نداشته است، می گوید: «سال گذشته با اعتبار كم ۲‎/۵ میلیارد تومانی فقط ۹ برابر افزایش اطلاع رسانی و فعالیت های رسانه ای داشته ایم. امسال نیز ۱۵ میلیارد تومان اعتبار به پیشگیری از مواد مخدر اختصاص داده ایم.»
وی در پایان تأكید می كند: «رویكردهای مبارزه ای كه بیشتر استراتژی های تك پایه عرضه محور هستند جوابگوی حل مشكلات اعتیاد كشور نخواهد بود.»

 

(منبع: http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1629966)

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز38
دیروز203
این هفته443
این ماه3706
همه بازدیدها420317

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.