برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیاخبار بهروزان20 میلیون ایرانی درگیر اختلالات روانی هستند

20 میلیون ایرانی درگیر اختلالات روانی هستند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

امارها و گزارشهای وزارت بهداشت در ارتباط با شیوع بالای اختلالات روانی در کشور ، حاکی از آن است که 15 تا 20 میلیون ایرانی دچار درجاتی از بیماریهای روانی هستند.

 

20 میلیون ایرانی درگیر اختلالات روانی هستند

 

 

 

آمارها و گزارشهای وزارت بهداشت در ارتباط با شیوع بالای اختلالات روانی در کشور ، حاکی از آن است که 15 تا 20 میلیون ایرانی دچار درجاتی از بیماریهای روانی هستند.

 

به گزارش «فردا»، بر اساس گزارشهای وزارت بهداشت، 5 تا 10 درصد شیوع بیماریهای روانی در کشور شامل "افسردگی" است. بر همین اساس می توان گفت که 7 تا 8 میلیون ایرانی افسرده هستند.

 

دکتر احمد حاجبی، رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که 21 درصد از افراد جامعه دچار اختلالات روانی هستند، گفته است که یک درصد این افراد مبتلا به اختلالات روانی شدید هستند.

 

وی در عین حال اظهارداشته که میزان 21 درصدی شیوع اختلالات روانی در جامعه نباید نگران ‌کننده باشد زیرا بیشتر این اختلالات خفیف بوده و در بسیاری از موارد تنها مشکلات روانی ساده است.

 

این در حالی است که در بسیاری از قتلهای ناموسی و زنجیره‌ ای مواردی از اختلال روانی مشاهده می‌شود و گاه در بررسی کمیسیونهای پزشکی قانونی این اختلالات اثبات می‌شود.

 

دکتر پرویز مظاهری، دبیر انجمن روان پزشکان ایران نیز، در گفتگو با خبرنگار "فردا"، از ابتلای یک درصد جمعیت هر جامعه به بیماری شیزوفرنی یا اسکیزوفرنی خبر داد و گفت: حمله و آسیب رساندن به نزدیکان از جمله تبعات عدم کنترل و درمان شیزوفرنی است.

 

شیزوفرنی یک بیماری شناخته شده و مهم روان پزشکی است که در ابتدا به ایجاد اختلال در ادراک فرد و سپس تغییر درک و تعابیر وی از واقعیات منجر می شود و در نهایت، عدم کارکردهای اجتماعی، خانوادگی و شغلی را در پی خواهد داشت.

 

دبیر انجمن روان پزشکان ایران با اشاره به شیوه بالای بیماری شیزوفرنی در سنین 16 تا 25 سال که اغلب در جنس مذکر دیده می شود، گفت: در صورت تشخیص به موقع، این بیماری قابل کنترل و درمان است.

 

تحقیقات نشان می دهد که بیکاری، فقر، خودکشی، امید کم به زندگی و مشکلاتی از این دست بیش از هر نوع دیگر بیماریهای روحی، در مبتلایان به شیزوفرنی دیده می شود.

 

مظاهری در عین حال به تبعات منفی عدم تشخیص و درمان شیزوفرنی اشاره کرد و افزود: شدیدترین حالت این بیماری زمانی به وقوع می پیوندد که فرد به دیگران حمله می کند و صدمات جدی به اطرافیان و خود می رساند.

 

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، بررسیهای انجام شده در کشورهای مختلف جهان حاکی از آن است که میزان شیوع اختلالات روانی طی سالهای اخیر در زنان و دختران جوان افزایش چشمگیری داشته‌است به گونه‌ای که ساختار سلامت خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. در ایران نیز گزارشات منتشره درباره میزان اختصاص مرگ در 10 استان کشور، نشان می دهد که میزان بروز خودکشی در زنان و دختران 15 تا 49 سال با روش خودسوزی در استانهای ایلام، کرمانشاه، کرمان و بوشهر بیش از مردان است.

 

روان شناسان معتقدند ؛ مادرانی که به لحاظ روانی از سلامت کامل برخوردار نیستند و افسرده هستند سبب بوجود آمدن حالات انفعالی و ترس انزوا، عقب ماندگی و همانندسازی افراطی می‌شوند. همچنین مادرانی که خود از اختلالات روانی رنج می‌برند قادر به آموزش مهارتهای زندگی به فرزندان خود نیست

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز37
دیروز203
این هفته442
این ماه3705
همه بازدیدها420316

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.